Diş Sağlığı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

19 Ekim 2015

Dişlerinizi fırçalamak için sert bir fırça seçmemelisiniz. Sert fırça dişleri daha iyi temizleyip daha beyaz yapar diye yanlış bir kanı vardır. Aksine sert fırçalar dişin tahriş olmasına neden olur. Diş minesine zarar verir. Sert fırça değil de orta sertlikte bir fırça seçilmeli ve diş fırçaları da düzenli olarak değiştirilmelidir.
1
Hamile bayanların diş kaybı yaşaması olağandır gibi yanlış bir kulaktan dolma bilgi daha vardır. Her bebek anneden bir diş alır diye bir şey asla söz konusu değildir. Hamile bayanlar hamilelikte de diş bakımlarına dikkat edip, düzenli olarak dişlerini fırçalarlarsa diş kaybı gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.
2
Hamilelikte anne adayları diş muayenesine gidebilir ve sıkıntılı olan dişleri varsa onları da tedavi ettirebilirler. Hamilelik döneminde diş tedavisinin hiçbir sakıncası olmadığı gibi bebeğe de hiç bir zararı yoktur. Acil olan durumlarda anne adayları dişçiye gidip, tedavi olabilirler.
3
Çocukların dişleri iğne ile çekilirse bir daha çıkmayacağı yine ortalıkta gezinen yanlış bilgilerden biridir. Süt dişler 3. aydan başlayıp 3 yaşına kadar devam eder. Kalıcı olan dişler ise 6 yaşında çıkar. Dişin iğne ya da başka bir şeyle çekildiğinin burada hiçbir önemi yoktur.
4
Süt dişleri önemsiz diye bir kural ya da bilgi de yanlıştır. Süt dişlerinin geçici olduğu için her zaman kalıcı dişlere önem verilir ancak, unutulmaması gereken nokta süt dişlerinin çocuğun beslenmesine yardımcı olmasıdır. Yine çocukların düzgün konuşmalarında da süt dişleri önemli rol oynar. Bu nedenle süt dişleri çok önemli ve gereklidir.
5
Bir defa diş taşı temizliği yaptırıldığı takdirde tekrar çıkacağı toplum tarafından bilinen bir diğer yanlış bilgidir. Diş taşı temizliği siz ister bir defa yaptırın ister hiç yaptırmayın, her zaman yeniden oluşabilecek bir şeydir. Diş taşı temizliğini düzenli olarak yaptırabilir, tertemiz, sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.
6
Çapraşık dişlere sahip olanların dişleri yalnızca küçüklükte düzelebilir diye yanlış bir ifade bulunmaktadır. Her yaşta düzelebilen bu durumda tel tedavisi ile çok başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Bu tedavi sonucunda çok güzel ve düzgün dişlere sahip olabilirsiniz.
7
Sağlıklı bir diş fırçalarken asla kanamaz. Eğer dişlerinizi fırçalarken kanıyorsa bu diş eti iltihabına işarettir ve hemen bir diş doktoruna muayene olmanız gereklidir.
8
Ağrıyan dişe aspirin koymak kesinlikle çok yanlıştır. Aspirin diş ağrınızı azaltmadığı gibi daha da kötü ağrımasına ve yara olmasına neden olur. Ağrı kesiciyi ağrıyan dişinizin üzerine koymakla hiçbir olumlu sonuç elde edemezsiniz.
9
Ağız kokusu herkeste olan bir durum değildir. Eğer ağız kokunuz varsa diş etinizde problem, sindirim sistemi ile ilgili hastalıklarınız da olabilir. Ağız kokusu sağlıklı olan kişide olmaz.
10