Diş Çürüklerini Önlemenin 10 Yolu

02 Ocak 2020

Sabah akşam mutlaka dişler fırçalanmalı, diş ipi kullanmak gereklidir. Ayrıca dişlerin hergün detaylı temizliğini yapmak önemlidir. Diş ipi ile diş temizliğini tamamlamanız gereklidir.
1
Dengeli ve doğru bir şekilde beslenerek de diş sağlığınızı koruyabilirsiniz. Dengeli beslenme derken vücudumuz için gerekli her türlü protein, vitamin, karbonhidratlar akıllara gelmelidir. Dengeli beslenmezsek nasıl vücut sağlığımıza zarar verirsek, diş sağlığımızı da tehlikeye atmış oluruz.
2
Dişlerimize vereceğimiz en büyük zararlardan biri de sert yiyeceklerdir. Özellikle de sert olan fındık, ceviz gibi yiyecekleri dişlerimizle kırmamamız gereklidir.
3
Bazı besinlerle dişlerinizi temizleyebilirsiniz. Örneğin lifli ve sert olan havuç, elma dişlerinizi temizleme görevi görür.
4
Bazı yiyecekler yendikten sonra dişler kesinlikle temizlenmeli ve fırçalanmalıdır. Örneğin, çikolata, şeker, lokum gibi yiyecekleri yedikten sonra dişlerinizi detaylı bir şekilde temizlemelisiniz ve ağzınızı bu yiyecekleri yedikten sonra mutlaka çalkalamalısınız.
5
Özellikle çocuklarınızın dişleri çıkarken azı dişlere fissür örtücü uygulanırsa, diş çürüklerinin önüne geçmiş olursunuz.
6
Şekersiz sakız çiğneyerek de dişlerinizi temizleyebilirsiniz. Çünkü şekersiz sakızın yapışkan özelliği vardır ve dişlerin temizlenmesine çok yardımcı olur.
7
Diş sağlığı için asitli içeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Asitli içecek yerine doğal meyve suları tercih edilmelidir.
8
Diş sağlığınız için düzenli olarak, diş doktoruna gitmeniz çok önemlidir. Diş doktoruna giderek, oluşabilecek çürüklerin önceden önüne geçmek mümkün.
9
Dişlerinize flor uygulaması uygulayarak güçlendirme yapabilirsiniz. Flor dişlerin güçlenmesine yardımcı olacaktır.
10