Dil Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

04 Kasım 2015

Açıklanamayan kilo kayıpları dil kanserinin az da olsa bir belirtisi olarak görülebilir. Eğer ani bir şekilde, kilo kaybınız başladıysa doktora görünmeniz de yarar vardır.
1
Eğer nedensiz olarak birden bire ağzınızı açmada zorluk çekiyorsanız bu durumu da mutlaka önemsemelisiniz. Ağzınızı açarken sıkıntı yaşıyorsanız, zorlanıyorsanız bu da dilinizle alakalı bir problemden kaynaklanıyor olabilir.
2
Seste ortaya çıkan ani değişimler de dil kanserinin belirtisi olabilir. Sesinizde meydana gelen kısılmaları da mutlaka önemsemelisiniz.
3
Ağzınız hiç olmadığı kadar kötü kokuyorsa bu da dil kanseri belirtilerinden birisi olabilir. Nefesinizde birden bire ortaya çıkan kötü kokuyu da ciddiye alın.
4
Dilinizde sertleşme olması da kanserin en büyük belirtilerinden bir tanesidir. Dilde ortaya çıkan ani sertleşmeleri de dikkate almak gereklidir.
5
Ağzınızda uyşukluk meydana geliyorsa, en büyük dil kanseri belirtisini yaşıyorsunuz demektir. Ağız uyşukluğunun yanında dilde de uyuşukluk meydana geliyorsa, doktora görünmenizde fayda vardır.
6
Hiç geçmeyen ve gitgide artan boğaz ağrıları da dil kanseri belirtilerinden bir tanesidir. Kısa süreli boğaz veya gribal enfeksiyona bağlı boğaz ağrıları değil de, hiç geçmeyen boğaz ağrısını dikkate almalısınız.
7
Dil kanseri belirtilerinin en büyüğü ise dilin üzerinde ortaya çıkan ülserli yaralardır. Dilinizin üzerinde yara çıktıysa hiç durmadan doktora görünmelisiniz.
8
Yemek yerken zorluk çekmek de belirtilerden bir tanesidir. Yemek yerken çiğneme refleksini gösterdiğinizde ağrı oluşması da büyük belirtilerden bir tanesidir. Çiğnemenin yanında, yutkunurken de oluşan ağrı kanser belirtilerindendir.
9
Dilinizde aniden ortaya çıkan kanamalar da belirtilerden bir tanesidir. Örneğin yemek yerken birden bire dilinizde kanama oluşması önemli bir sorundur.
10