Dalış İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

13 Ağustos 2015

Su altındaki güzellikleri keşfetmek, belki de dünyanın en güzel duygusudur. Yer çekimsiz bir ortamda yürümenin güzelliğini suyun altında keşfedebilirsiniz.
1
Dalış eğitimi almadan önce deneme dalışı yapın. "Discovery dalış" diye bilinen ismiyle 5-6 metre derine inilebilen dalıştır. Sağlık durumunun el verip vermediğini bu deneme dalışıyla anlayabilirsiniz.
2
ISSi PADI ve CMAS, Dünya'da dalış sertifikası veren kurumlardır. PAID'ın, Amerikan dalış sistemi ve uluslararası geçerliliği vardr. CMAS, Avrupa'da Kapran Custo tarafından uygulanan sistemdir. TSSF için geçerliliği olan ise CMAS'dır.
3
Dalış eğitimizi tamamladıktan sonra, istediğiniz noktada dalışlara başlayabilirsiniz, tabi grubun liderine kulak vermek şartıyla. Grup liderini dinledikten sonra dalarak bölgenin önemini anlayabilirsiniz.
4
Eğitiminizi aldıktan sonra dahi bile olsa, kesinlikle tek başına dalış yapmayın. Suyun altında bir rahatsızlığınız olabilir.
5
Dalış yapılacak teknelerde, ekipmanlar daha önceden hazırlanır. Kıyafetleri giydikten sonra ekipmanlarınızı kuşanır ve daha sonra kontrol edilirsiniz.
6
Dalış, pahalı spor olduğu için kıyafet ve ekipmanları da pahalıdır. İlk yapmaya başlıyorsanız, hemen almanız tavsiye edilmez.
7
Suya atladığından itibaren dalış başlamıştır. Eğlence olsun diye bazı dalış yapanlar saçma el hareketleri yaparlar. Tehlike arz ediyor.
8
Dalınca en çok kulakta sorun yaşarsınız. 10 metre sonra, vücut %100 basınca maruz kalır.
9
En güzel dalış noktalarına sahip yer ülkemizde Bodrum'dur. Kurt Burnu, Büyük Resif, Küçük Resif, Alagra...
10