Çorum'da Gezilmesi Gereken Yerleri

22 Nisan 2016

Hattuşa - Boğazkale
Hattuşaş Antik Kenti, Hitit İmparatorluğunun başkentliğini yapmış eski yerleşim yerini görmeden şehirden ayrılmayın.
1
Çorum Müzesi
Müze gezmekten hoşlanan insanlar için Çorum'da yapılacak en güzel şey, Çorum Müzesi'ni gezmektir. Hattutaş Antik Kenti'nden çıkarılan eşyalar sergilenmektedir.
2
Çorum Kalesi
Tarihe ilgisi olanların kesinlikle görmesi gereken yerlerden biridir. Yüzlerce yıllık geçmişi olan kaleyi mutlaka görmeli ve gezmelisiniz.
3
İskilip Kalesi
Çorum'un şirin bir ilçesi olan İskilip'te yer almaktadır. Batılı kaynaklarda ve Fransız kaynaklarında ismi Esculape olarak yer almıştır. Kesinlikle görmeden şehirden ayrılmayın.
4
Çorum Saat Kulesi
Şehrin en önemli sembollerinden biridir. Şehir merkezinde bulunan kuleyi görmeli ve çevresinde zaman geçirmelisiniz.
5
Ulu Cami
Osmancık Caddesi üzerinde bulunan camii, şehrin en önemli simgelerinden biridir. Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat'ın azatlı kölesi Heyrettin Hazır tarafından öğrenilmektedir.
6
Kargı Yaylası
Çorum'un en güzel yerlerinden biridir. Yöreye özel bitki örtüsü ve su kaynakları ile çevreye harika bir görünüm sağlamaktadır. Kesinlikle görülmeli ve bol bol fotoğraf çekilmelidir.
7
Laçin Kapılıkaya Anıtsal Kaya Mezarı
Çorum'un kuzeyinde yer alan, Kırkdilim mevkiinde yer alan, kayalık ve akarsular tarafından yarılmış, derin vadilerin oluşturduğu engebeli arazide yer almaktadır. Kesinlikle görülmeli ve fotoğraf çekilmelidir.
8
Ortaköy İncesu Kanyonu
Harika bir doğası olan yer, kesinlikle görülmeye değerdir. Çorum'un Ortaköy ilçesine bağlı olan İncesu köyünde bulunan kanyon, rafting ve trekking gibi sporlara da ev sahipliği yapmaktadır.
9
Koyunbaba Köprüsü
Irmak, Koyunbaba Köprüsü'nün 7 gözünden akmaktadır. Şehrin güzelliklerinden olan yeri mutlaka görmeli ve bol bol fotoğraf çekmelisiniz.
10