Çocukluk Lösemisinin 10 Belirtisi

20 Ekim 2015

Kansızlık lösemi de ortaya çıkan sorunlardan bir tanesidir. Çocukta kansızlık olduğu için bu da onun çabuk yorulmasına sebep olur. Sürekli bir bitkin, yorgunluk hali oluşur.
1
Lösemili çocuklar da ateş görülme olasılığı yüksektir. İlaç tedavisiyle geçmeyen ateş, beraberinde enfeksiyonu da getirir. Vücut enfeksiyonla savaşamaz ve ortaya çıkan ateşin düşmesi de çok zordur.
2
Lösemili çocuğun vücudunda birçok yerinde morluklar görülür. Bunun sebebi de kan damarlarının kanamasıdır. Ayrıcı bu çocuklarda burun kanaması ve diş eti kanaması da çok sık görülür.
3
Lösemili çocukların kemiklerinde ve eklemlerinde sık sık ağrılar görülür. Sebebi de lösemi hücrelerinin kemiklerde yuvalanmış olmasıdır.
4
Lösemi olan çocuklarda karınlarında şişlik oluşur. Şişlik oluşan diğer bölgeler de dalak ve karaciğerdir. Bu da yine lösemi hücrelerinin bu bölgelere yerleşmesinden kaynaklanır.
5
Lösemili çocuk da iştah yoktur ve sürekli kilo kaybı görülür.
6
Lösemili çocukların lenf düğümlerinde şişme görülür. Bunun sebebi çocukta oluşan enfeksiyondur. Vücutta bu enfeksiyonla savaşamaz.
7
Lösemili çocuklarda solunum sorunları ve öksürük sıklıkla görülür.
8
Lösemili çocukların kollarında ve yüzlerinde de ara ara şişlikler görülebilir. Bu durum tehlikeli olabilir, hemen acil olarak müdahale edilmelidir.
9
Lösemili çocuklarda özellikle hastalığı ilerlemiş olanlarda kusma, baş ağrısı, bulanık görme ve nöbetler görülebilir. Bu löseminin ilerlemiş olduğunun göstergesidir.
10