Çocuklarla Birlikte Uyumak Doğru mu?

22 Ekim 2015

Bebekler yeni doğduğu zaman anneler onunla aynı yatakta yatmayı tercih ederler. Geceleri emzirmeleri daha kolay olduğu için, anne sıcaklığını bebeklerinin hissetmesi için de bu alışkanlıktan vazgeçemezler fakat bunun süresinin iyi ayarlanması gerekir. İşte bilinmesi gerekenler...
1
Çocukların kendi yataklarında yatması, özgüven açısından ve bireyselleşmesi açısından çok önemli bir konudur. Uzmanlar, doğumdan itibaren yatakların ayrı tutulmasının aile için iyi olacağı görüşünü savunmaktadır.
2
Bebeğin beşiği, ebeveynlerin yanında bulunması sağlıklı bir seçimdir fakat bebeğinizi yatağına alıştırma süreci 1 ay sonrasında başlatılmalıdır. Bebekler 1 yaşına kadar yataklarına rahat bir şekilde alışırlar.
3
1 yaşından sonraki dönemlerde, bebeklerin anne yatağından ayrılma süreçleri zorlaşır ve bu da bireyselleşme süreçlerini etkiler.
4
Çocukların, memeden kesilme yaşı veya bezi bırakma yaşı, yatak ayrılma ile birleşince olumsuz sonuçlar doğurabilir. Çocuk kendisini terk edilmiş gibi hisseder. 
5
Yapılan araştırmaya göre, yalnız uyumakta zorluk çeken bebeklerin ileriki yaşlarda bağımlı bireyler haline geldiği saptanmıştır.
6
Uzmanlara göre, bebeklerle birlikte uyumak, stres faktörlerini azaltmaktadır. Aynı zamanda Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS) azalmaktadır.
7
Çocuklarla birlikte uyumanın cinsel hayatı etkilediği konusunda da bilinmesi gereken temel noktalar vardır.
8
Ünlü bir gazeteci ve anne olan Deirdre Kaye, " Elbette çocuklarımın bizim yatağımıza geldiklerinde kendini güvende hissetmeleri önemli ancak şunu kesinlikle öğrenmeliler ki anne ve baba ayrılmaz bir bütün."
9
"Bu konuda disiplini elden bırakmayacağınızı onlara göstermeniz gerekiyor. Yatak, özellikle çocuğu olan anne babaların tüm gün boyunca baş başa kalabildikleri tek yer. Burayı korumanız gerekiyor."
10