Çocuklarınıza Az Oyuncak Almanin Faydaları

20 Temmuz 2015

Oyuncaklar, çocukların zeka gelisiminde çok önemli rol oynayan nesnelerdir. Kendi çocukluğunuzdaki oyuncalarınizı bir düşünün bir de şimdiki çocuklardaki oyuncak fazlaliğını... İşte çocuğunuza fazla oyuncak almanın zararları
1
Az oyuncağı olan çocuklarda, yaratıcılıgın daha çok olduğu görülmüştür. Oyuncağı olmayan çocuk herhangi bir nesneyi kendine oyuncak yapar veya herhangi bir ağaç dalını şekilden şekile sokarak onunla oynar. Bu sayede yaratıcılığı artar, farklı birşeyler üretmeye başlar.
2
Az oyuncaği olan çocuk elinde olanlarin kıymetini bilir. Zarar gelirse hemen yenisi gelmeyeceğini bilir. Fakat çok oyuncağı olan çocuk, elindeki oyuncağin kıymetini bilmez çünkü yenisini geleceğini bilir ve önemsemez.
3
Oyuncaklari az olan çocuklar daha çok sosyal olduğu görülmüştür. Oyuncaklarla vakit harcama yerine arkadaşlarıyla yaşıtlarıyla daha çok vakit geçirerek daha çok sosyalleşirler.
4
Daha az oyuncagi olan çocuklar, elindekinin kıymetini bilir ve ona gore davranırlar. İlerki yaşantısında elinde olanların kıymetlerini bilirler.
5
Az oyuncaği olan çocuklarin zamanları daha sosyal geçer. Sosyal aktivitelere daha cok vakit ayırırlar. Sporla ilgilenirler ve daha çok kitap okurlar.
6
Az oyuncağı varsa, elinle olanlarla eksiklerini tamamlarlar. Mesela, oyuncak ev lazım oluyorsa ufak bir süt kutusunu ev yapabilir.
7
Az oyuncağı olan çocuklar daha az kavga ederler. Az oyuncaklarıyla paylaşmayı öğrenirler.
8
Oyuncağı az olan çocuklar hayatlarının sadece oyuncakçıdan ibaret olmadığını bilir. Tüm hayalini oyuncak dükkanına bağlamaz
9
En önemlisi ise, ailesi tarafından tüm istedikleri yapilmiş ve şımartılmıs birey olarak yetişmez. Doyumsuz olmaz. Küçük şeylerden mutlu olmayı bilir.
10