Çocukları Spora Yönlendirmenin Yolları

19 Mayıs 2017

Çocukları spora teşvik etmenin yollarının başında, spor aktivitelerini izlemek gelmektedir. Mümkün olduğu kadar çocuklarınızla birlikte futbol, voleybol, tenis ve basketbol maçlarına gitmelisiniz. Sahil kenarına giderek yelken yarışlarını da izlemek mümkündür. Yaşadığınız yerde nelerin olduğundan haberdar olmak, hem sizin hem çocuğunuzun sosyalleşmesine yardımcı olur. Çocuğunuzla birlikte okullar arası veya yerel liglerin turnuvalarına katılabilir, oyuncuların keyfini görerek ilgi duymasını sağlayabilirsiniz. 
1
Çocuklarınızın spora yönlenmesini istiyorsanız, ailecek aktif olmalısınız. Güzel havaları kaçırmamalı, hep beraber yürüyüşe veya pikniğe gitmelisiniz. Daha eğlenceli hale getirmek isterseniz, içerisinde akrabaların bulunduğu organizasyonlar düzenleyin, hareket edin ve eğlenceli oyunlar oynayın.
2
Spor yapmanın ve egzersizlerin, sağlık için çok faydalı ve gerekli olduğunu anlatın. Sadece anlatmakla kalmamalı, anne ve baba olarak üzerinize düşen görevi yapmalısınız. Düzenli spor yapın ve örnek olmaya çalışın.
3
Çevrenizdeki spor okullarını araştırın ve tüm ayrıntılarıyla imkanlarını öğrenin. Çocuklarınızın çok eğleneceği, yaz tatillerinde açılan yaz okullarının programlarını öğrenin ve sevdiği sporları vurgulayarak gitmesini sağlayın.
4
Hangi spor ile uğraşacağına çocuğunuz karar vermeli. Çocuğunuzun yetenekli olduğu alanı keşfetmeye çalışmalı ve bu konuda öğretmenlerinden yardım almalısınız. Kişiden kişiye göre, vücut yapısına göre çocukların yapacağı sporlar değişebilir. Sizin yapmanız gereken şey, destek olarak sevdiği spora yönlendirmektir.
5
Çocuğunuzun yapacağı spor dalı için araştırma yapın ve alanı tanımasını sağlayın. Spor dalı hakkında bilgilenmesine, güncel haberler almasına olanak sağlayın. En önemli şeylerden biri de spor sevgisi ve ahlakını öğrenmektir. Bu şekilde yaparak, çocuğunuzun profesyonel bir sporcu olmasını sağlayabilirsiniz.
6
Kaybetmenin hayatın sonu olmayacağını uygun bir dille anlatmalısınız. Çocuklarda kazanmak, kaybetmek ve başarı kavramları çok önemli olduğundan dolayı, destek alarak da anlatabilirsiniz. Spor yarışlarında, kazanmak kadar kaybetmenin de çok doğal olduğunu kavramalıdır.
7
Bilinçli anne ve baba olarak, sonuçlara değil efora odaklanmanız gerekmektedir. Çocuğunuz, hangi sonucu elde ederse etsin, kendi çocuğunuz olduğunu unutmayın ve tüm çabalarını takdir edin. Sonuçlara takılmamalısınız.
8
Çocuğunuzu kesinlikle başka insanlarla kıyaslamayın ve onları rekabet içine sokmayın. Yaptığı sporu, kariyer hedefi olarak veya hareket etmek için bir araç olarak seçmiş olabilir. Kesinlikle rekabete sokmayın.
9
Çocuğunuzla beraber, spor dalı ile ilgili filmler ve belgeseller izleyebilir, dergileri karıştırabilirsiniz. Çocuğunuz ile birlikte öğrenin ve her zaman destekleyin. Özgüvenli bir çocuk yetiştirmek için önerilerimizi dikkate alın.
10