Çocuklarda Emzik Kullanmanın Avantajları

07 Kasım 2015

Çoğu zaman anne ve babaların kurtarıcısı olarak bilinen emziğin kullanımının bazı avantajları vardır. Bebekler doğdukları andan itibaren güçlü emme refleksine sahiptir.
1
Bebekler daha doğmadan önce başparmaklarını ve diğer parmaklarını emerler. Emme bebekleri sakinleştiren, yatıştıran özelliğe sahiptir.
2
Emzik, bebekler için beslenme arasında memnuniyet olarak ifade edilir. Bebeklerinizi memnun eden, onları sakinleştiren emziğin diğer avantajlarına göz atalım;
3
Emzik, huysuz ve mızmız bebeğinizin sakinleşmesini sağlar. Bebekler ağızlarında bir şey emdiklerinde çok mutlu olurlar, onunla oyalanırlar.
4
Emzik bebekler için geçici savunma sağlar. Annelere de ekstra zaman kazandırır.
5
Emzik bebeklerinize aşı ya da kan testi yaptırdığınız sırada da çok işe yarayacaktır. Bebek acıktığında anne mamayı hazırlayana ya da emzirene kadar bebeğin oyalanmasını da sağlar.
6
Emzik bebeğinizin uyumasına da yardımcı olur. Bebeğiniz ağlıyor ve uyumak istemiyorsa sakinleşmesine ve uykuya dalmasına yardımcı olur.
7
Emzik bebeklerde görülen ani bebek ölüm riskini de en aza indirir. Ani bebek ölümleri genellikle bebekler uykudayken yaşanır.
8
Özellikle araştırmacılar, bebekler uyurken emzik kullandıklarında, uykuda ölüm riskinin azaldığını tespit etmişlerdir.
9
Yine de emzik kullanımında belli bir yere kadar kullanıp daha sonra bebeğinizi bu alışkanlığından vazgeçirmeye çalışmalısınız. Emzik çok uzun yıllar kullanıldığı takdirde bazı sağlık problemlerine neden olmaktadır.
10