Çocuklarda Ateşi Düşürmenin Yolları

05 Kasım 2015

Çocuğunuzun ateşi olduğunu anlamanın yolları, yanaklarında ve gözlerinde oluşan kızarıklıklardır. Eğer çocuğunuzda bu belirtiler varsa hemen ateşini ölçmelisiniz.
1
Çocuğunuzda ateş olmasının sebebi, vücudunun bir hastalıkla savaştığının işaretidir. Bu hastalığa bağlı olarak da çocuğunuzun ateşi yükselir. Ancak birkaç yöntemle evde çocuğunuzun ateşini düşürmeniz mümkün. İşte o yöntemler;
2
Çocuğunuzun ateşini düşürmek için ilk olarak temiz, ıslak bir bez alın. Çocuğunuzun yatmasını sağlayın. Islattığınız temiz bezi çocuğunuzun alnına koyun.
3
Bezin suyunu güzelce sıkmaya özen gösterin. Önemli olan bebeğinizin alnına nemli bez koymaktır. Bu halde bezin çocuğunuzun alnında birkaç dakika durmasını sağlayın.
4
Çocuğunuzun ateşini düşürmek için, yapabileceğiniz bir diğer şey de ılık duş aldırmaktır. Süngerle bebeğinizin cildini hafifçe ovarak yıkayabilirsiniz. Bu da onun rahatlamasını sağlayacaktır.
5
Ateşi olan çocuğunuzu kat kat giydirmeyin. Üzerindeki fazla kıyafetleri çıkarın. Çok fazla giydirmek de ateşinin daha da artmasına neden olabilir.
6
Çocuğunuzun odasında fan çalıştırabilirsiniz. Odasında çalıştıracağınız fanla ateşini biraz düşürebilirsiniz. Yalnız fanın direk çocuğunuzun üzerine gelmemesine dikkat etmelisiniz.
7
Çocuğunuzun odasında ki hava sirkülasyonu ateşin düşmesine de yardımcı olacaktır. Bu yüzden hafif serin bir oda yaratmaya çalışın.
8
Ateşi çıktığında çocuğunuzun doktoruna da mutlaka danışmalısınız. Ateş düşürücü verecekseniz hekime danışmadan asla vermemelisiniz.
9
Ateşi olduğu için çocuğunuzda iştahsızlık ortaya çıkabilir. Bu yüzden onun her zaman hoşuna gidecek atıştırmalıklar bulundurmalısınız.
10