Çocuklara İyi Gelen Kuruyemişler

28 Temmuz 2015

Kuruyemişi sevmeyen insan yoktur diyebiliriz fakat bazı yetişkinler gibi çocuklar da kuruyemişi sevmiyor olabilirler. Çocukların gelişiminde çok iyi bir rol oynamasına karşın, çocuklar tarafından çok tercih edilmiyor.
1
Kuruyemişlerin içerisinde zengin protein, lif ve çinko bulunur ve çocukların gelişiminde önemli rol oynar. İşte çocukların gelişimine faydalı olan kuruyemişler...
2
KAJU FISTIĞI
En iyi bakır kaynaklarındandır ve günde bir avuç tüketmek, günlük bakır ihtiyacının %38'i karşılandığı anlamına gelmektedir. İçerisinde bulunmakta olan magnezyum, kalp kasının çalışması ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. İçerisinde bulunan çinko ise, büyüme ve gelişme çağında, vücudu zararlılara karşı korumaktadır.
3
AMERİKAN FISTIĞI
Diğer yemişlerden ayıran özelliği, doymuş yağ asidi içeriğinin yüksek olmasıdır. Bundan dolayı da badem ceviz gibi kuruyemişlere göre daha az tercih edilmelidir. Kalp sağlığı açısından omega 3 içerir.
4
CEVİZ
Ceviz, bitkisel protein kaynağının dışında bir de omega 3 kaynağıdır. Vücudu iltihaplanmalara karşı koruyarak, kalp sağlığını olumlu olarak etkiler. Kan kolesterolünü düşürür ve damar sağlığına fayda sağlar. Çocukların beyin gelişimini destekleyen omega 3 yağ asidinden dolayı zengindir. Manganez, bakır ve B vitamini açısından çok zengindir.
En güçlü antioksidan olarak kabul edilen melatonin, insanların rahatlamasına ve rahat uyku uyumasına yardımcı olduğu bilinmekte ve cevizin içinde bol miktarda bulunmakadır.
5
ŞAM FISTIĞI
Solunum sistemi hastalıklarının yaşanmasını engelleyen şam fıstığı, kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini düşürür. İçerisinde bol miktarda protein bulunması, diğer kuruyemişlerinden farklılaştıran özelliğidir.
6
MAKADAMYA FISTIĞI
%78 doğmamış yağ oranıyla diğer kuruyemişlerden ayrılır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kemik ve diş gelişiminde önemli mineral olan kalsiyumu içersinde bol miktarda bulundurur. Bağırsak sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Kolesterol sıkıntısı çekenlerin de tüketmesi gereken kuruyemiştir.
7
PİKAN CEVİZİ
Bağışıklık sistemi güçlü olan pikan cevizi, antioksidan açısından güçlüdür. İçerisinde magnezyum, E vitamini, kalsiyum ve potasyum bulundurmaktadır. 15 yarım pikan cevizi içerisinde bulunan protein, 30 gram etteki proteine eşittir.
8
FINDIK
Dünyadaki tüm besin öğelerini içerisinde bulunduran tek besin fındıktır. Çok iyi enerji kaynağıdır ve yeterli miktarda tüketildiğinde kolesterol düşürücü etkiye de sahip olur. Kalp sağlığı için çok önemli besindir fakat miktarına dikkat etmelisiniz. Kemik ve vücut gelişimi için de çocuklar üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.
9
BADEM
Kabukları soyurak veya kavrularak tüketilen bu besin, vücut için vazgeçilmezdir. Bağırsak sisteminin düzeni için de bebeklerin gelişimlerinde çok önemlidir. Günde 8-10 adet önerilir.
10