Çocuklara İlaç İçirmenin Yolları

31 Mayıs 2016

Bazı yetişkinler için bile zor olan ilaç içmek, küçük çocuklar için adeta bir kabusa dönüşebiliyor. İlaçları, çocuklar için ilgi çekici hale getirmek için bazı aromalar katılmaktadır. Bu aromalar, genellikle çocukların sevdiği tatlar olsa bile, ilaç içeceğini bilmek tepki göstermeye yeterli olmaktadır.
1
Bebeğinizi korkutmadan ve çok uğraştırmadan sağlığı için ilaç içirmeniz gerekmektedir. Her daim çok kolay olmayan, elinizde kaşık ile koşturduğunuz yöntemlerden biraz uzaklaştık ve kolay ilaç içirme yollarını derledik. İşte, o yöntemler...
2
Çocuklarınıza ilaç içirirken, rahat davranmalı ve gülümsemelisiniz. Sizin yüzünüzdeki ifade, çocuğunuzun üzerinde ayna görevi görmektedir. İlaç içirmeden önce, olumsuz fikirleri kenara bırakmalı, rahat davranmalısınız. İlaç içme olayının, büyütülecek ve üstüne düşülecek bir durum olmadığını anlatmalı ve göstermelisiniz. Çocuklarınız sizin yüz ifadenizin taklidini yapmaya bayılır.
3
Çocuğunuz, ilacı tek seferde yutmakta zorlanıyorsa küçük parçalara bölmeyi deneyin. Şurup içirirken, ara vererek de içirmeniz mümkündür. Çocuğunuzun vereceği tepkiye göre karar verin.
4
Çocuğunuza ilaç verilecek en rahat yöntemlerden biri, ilacı yemekle karıştırmaktır. Çikolata veya aromalı yiyecek ile karıştırarak, kokusunu ve tadını bastırabilirsiniz. İlacınız pütürlü ise yoğurda karıştırarak yedirmeyi deneyin. Unutmamanız gereken şey, yedireceğiniz yiyeceği sonuna kadar bitirecek olamasıdır. Bazı ilaçlar yiyecekler ile etkileşime girebileceği için doktorunuza veya eczacınıza sormayı ihmal etmeyin.
5
Bebeğinize göz damlası damlatmanız gerekiyorsa uyurken damlatabilirsiniz. Bebeğiniz için çok rahatsız edici durumlardan biri olduğu için uykusunu bölmeden göz kapağına damlatarak, kendisine hissettirmeden ilacını vermiş olursunuz.
6
Farklı formlarda ilaç içirmeyi deneyebilirsiniz. Bebekleriniz suda eriyen tabletleri yutarken, şurup içerken kusabilir. Doktorunuzla konuşun ve seçme şansınız varsa çocuğunuza uygun olan ilacı alın. Şurup içemeyen çocukların yardımına ise şırınga koşmaktadır. Ufak ağız damlası yolu ile ilacını içirebilirsiniz.
7
İlaç alırken de çocuğunuza sorabilirsiniz. Çocuklar için üretilen, farklı meyve aromalarına sahip şurupların hangisini kullanacağına çocuğunuz karar verebilir. İçeceği ilaca kendisi karar vermesi hoşuna gidecektir.
8
Çocuğunuz, kendi karar verdiği için durumun kontrolünün elinde bulunduğunu hisseder ve ilacı çok daha rahat içer. Sizi fazla yorduğu zaman, hastalığında ilaç içmediği için iyileşme görülmüyorsa, şurup ve enjektör arasındaki seçimini kendisine bırakabilirsiniz.
9
Çocuğunuzu doktora götürürken veya ilaç içirirken kesinlikle korkutmayın. Her zaman durumu sakin ve güleryüzlü şekilde anlatın ve sağlığı için ilaçları içmesi gerektiğinden bahsedin. Bu konuda doktorunuzdan da yardım isteyebilir, işlerinizi hafifletebilirsiniz.
10