Çocuğunuzla Kaliteli Zaman Geçirmenin Yolları

24 Temmuz 2015

Çocuğunuza vakit ayırıp onunla birlikte oyun oynamak ve zaman geçirmek çocuğunuz ile aranızdaki bağın güçlenmesini sağlayacaktır. Çocuğunuzla birlikte eğitici ve eğlenceli aktivitelerde bulunmak çocuğunuzun kendini önemli ve değerli hissetmesinde de faydalı olacaktır.
Aynı zamanda çocuğunuz ile birlikte çeşitli aktivitelerde bulunmak onların sosyalleşmesinden kişisel gelişimine kadar birçok alanda katkı sağlar.  Çocuğun ebeveyn ile birlikte gerçekleştirdiği aktiviteler yaratıcılık kazanmasına katkıda bulunur. 
1
Çalışan anneler için evde uygulayabilecekleri en uygun aktivitelerden biri de birlikte yemek yapmaktır. Çocuklarınız ile birlikte yemek yapmak birlikte eğlenceli ve yaratıcı zaman geçirmenizi sağlar.  Böylece çocuklarınız sorumluluk kazanmayı öğrenirken aynı zamanda meyve ve sebzeleri daha iyi tanırlar. 
2
Okul öncesi çocuklarda uygulanan bir aktivite olan gazete ve dergi oluşturma el gelişimleri kadar yaratıcılıklarını da geliştirir. Çocukların ilgi çekici resimleri keserek bir sayfaya yapıştırmalarıyla kendi dergi ve gazetelerini oluşturulması sağlanır. 
3
Gazete ve dergi oluşturmanın bir benzeri olan puzzle uygulaması, aile bireylerini birlikte bir aktivite içinde buluştururken aynı zamanda çocuğunuzda ileride oluşabilecek dikkat bozukluğu sorununa karşı bir önlem almış olursunuz.
4
Aile bireylerinin hep birlikte bir aktivitede buluşması oldukça önemlidir. Aile bireylerinin bağının güçlenmesini sağlar. Çocuğunuz ile birlikte her gün belli bir saatte ortalama 1 saat kadar kitap okumak çocuğunuzun kelime haznesini genişletirken aynı zamanda diksiyonunun da gelişmesine katkıda bulunur. 
5
Çocukların en sevdiği aktivitelerden biri olan resim çizme ve boyama etkinliği el gelişimleri ile birlikte hayal güçlerinin gelişmesini sağlamaktadır. 
6
Mutlaka çocuklarınızı spor aktivitelerine yönlendiriniz. Çocuklarınızın sağlıklı yaşam alışkanlığı kazanmasını sağlamış olursunuz. Çocuğunuzu bir spor branşına yazdırmanın yanı sıra aynı zamanda birlikte yürüyüş de yapabilirsiniz.
7
Çocuğunuzla kitap okumak ve spor yapmak gibi faydalı aktivitelerde bulunmanın yanı sıra birlikte sinemaya ve tiyotraya giderek sanatın farklı dallarıyla ilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Birlikte izlediğiniz film veya tiyatro hakkında yorum yapıp eleştirel tartışmalarda bulunabilirsiniz. 
8
Tatil günlerinde piknik yapmaya  gidebilir veya uygun alanlarda doğa gezintilerine çıkabilirsiniz. Çocuğunuza bulunduğunuz alan ile ilgili bilgiler vererek doğa sevgisi kazanmasına katkıda bulunabilirsiniz. 
9
Çocuğunuzun hayvanları daha iyi tanıması ve hayvan sevgisi kazanması için hayvanat bahçesine gidebilir, oradaki hayvanlar hakkında konuşabilirsiniz. Mahallenizdeki ve çevredeki hayvanlar hakkında “dokunma!, yaklaşma!, ısırır!, zarar verir!” gibi yorumlarda bulunmayın. Eğer çocuğunuza zarar verebilecek bir hayvan ile karşılaştıysanız uygun ve olumlu cümleler ile ortamdan uzaklaştırabilirsiniz. 
10