Çocuğunuzla Doğru İletişimin Kurmanın Yolları

18 Ağustos 2015

Ebeveyn olarak çocukla sürekli iletişim halinde olmak çocuğun eğitimi ve kişisel gelişimi açısından oldukça önemlidir. Çocuğun özgüven kazanımı öncelikle aile içi eğitimde başlamaktadır. Çocuğunuz ile aranızda bir ömür sürecek olan bağı koparmamalı ve sürekli iletişim halinde olmalısınız. 
1
Öncelikli olarak çocuğunuzla iletişim halinde olmanızın başlıca koşulu onu dinlemektedir. Çocuğunuzu dinlemeli ve onunla konuşmalısınız. Ancak dinliyormuş gibi yapmanız onun dikkatinden kaçmayacaktır. Onu dinlemediğinizi farkedecektir. 
2
Çocuklarla konuşurken göz teması kurmak iletişimin olmazsa olmazlarındandır. Çocuğunuzla göz hizasına gelerek konuşmanız onu önemsediğinizin ve onu dinlediğinizin göstergesi olacaktır. 
3
Çocuğunuzla tartışma esnasında sizin sözünüzü kesmemesi gerektiğini dile getirin ve siz de onun konuşmasını bitirmesini bekleyin. Çocuğunuzun fikir ve düşüncelerine saygı duyun. Onu mutlaka dinleyin ve konuşma sonrasında olması gereken hakkında bir durum değerlendirmesinde bulunun. Ancak bunu uygun bir dille dile getirin. 
4
Çocuğunuzun yaşına ve kapasitesine uygun sorumluluklar verin. Bu sorumlulukları yerine getirmesi gerektiğini ifade edin. Çocuğunuzun verdiğiniz sorumluluğu yerine getirmesi durumunda teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. 
5
Çocuğunuzun herhangi bir başarısızlık veya sorun ile karşılaşması durumunda ona fırsat verin. Çocuğunuzun bu sorunu çözmesi için ona yardımcı olun. Ancak sorumluluğu tamamen siz üstlenmeyin. 
6
Çocuğunuza karşı uzak durmayın. Onu sevdiğinizi söylemeyi ihmal etmeyin ve her fırsatta birlikte vakit geçirin. 
7
Yerine getiremeyeceğiniz sözler vermeyiniz. Aksi halde verdiğiniz sözleri yerine getirememeniz çocuğunuzun size olan güvenini zedeleyecektir. 
8
Çocuğunuza karşı sabırlı olun. Yaptığı hatalar karşısında sert ve rencide edici sözlerle onu uyarmayın. Çocuğunuzun kendine olan güvenini kırmadan uygun bir dille uyarın. 
9
Ailece vakit geçirmeyi ihmal etmeyin. Hafta sonları ve tüm boş vakitlerinizde birlikte vakit geçiriniz. Birlikte vakit geçirmeniz ve bir şeyler paylaşmanız aile bağınızın güçlenmesini sağlayacaktır. 
10