Çıplak Uyumanın Sağlığa Faydaları

21 Şubat 2018

Çıplak uyumanın ilk faydası, şüphesiz daha iyi uyku kalitesine sahip olmaktır. Kış aylarında pijamalar, polarlar ve çoraplar ile kaliteli uykusunuz defalarca bölünmüş, sıcaktan daralmış şekilde yatağınızdan fırladınız. Bu şekilde düşündüğümüzde, çıplak uyumanın ilk faydasının farkına varıyoruz.
1
Çıplak uyumak özgüveni artıran davranışlardandır. Vücudunuz ile barışık hal almanızı sağlayacaktır. Vücudunuzu kusursuz hissettiğiniz andan itibaren, kendiniz ile barışırsınız ve özgüveninizi artırırsınız. 
2
Çıplak uyuduğunuz zaman, vücudunuzun ve cildinizin hava almasına olanak tanırsınız. Gece boyunca çok daha az terlersiniz. Özellikle vücudunda sivilce olanlar, çıplak uyuduğu zaman aknelerin geçtiğini söylemektedirler.
3
Çıplak uyumak yaşlanmayı yavaşlatır. Vücudun, yaşlanma geciktirici ve büyüme hormonları, gece uykusunda çok daha iyi çalışmaktadır. Bu sistemin çalışması için çok fazla sıcak olmaması, biraz serin bir ortam gerekmektedir.
4
Çıplak uyuyanlarda, vajinal enfeksiyon riski az görülmektedir. Giydiğiniz kıyafetlerin hiçbirinin temizliğine asla emin olamazsınız. Enfeksiyonlar ve mantarlar, sıcak ve nemli ortamları sevdikleri için daha çabuk ve hızlı yayıldığıından dolayı, daha fazla risk taşımaktadır.
5
Çıplak uyumak, dolaşımı iyileştirir. Dar kıyafetler, korseler gibi rahatsız edici kıyafetler kan dolaşımının önüne geçer ve yavaşlatır. Bu sebepten dolayı, çıplak uyumak gece saatlerindeki kan dolaşımında çok etkilidir.
6
Çıplak uyumak, kilo vermenizi sağlar. Bilim adamlarına göre, kaliteli uyku uyuduğunuz zaman vücut daha az stres hormonu üretmektedir. Kortizol ismi verilen hormon, strese karşı tepki olarak üretilmektedir.
7
Çıplak uyumak, cinsel isteğinizi geliştirir. Partneriniz ile olan ten temasını arttırarak, daha fazla oksitosin üretilmesini sağlar. Bu hormon, sizi rahatsız etmez ve bunun yanında daha çok arzulamanıza sebep olur.
8
Çıplak uyumak, yüksek tansiyon riskini azaltır ve daha derin gece uykusunu sağlar. Kan basıncını düşürerek, vücudun daha iyi dinlenmesine olanak sağlar. 
9
Gece çıplak uyumak, maddi açıdan da size kazanç sağlar. Çok daha az sayıda pijama ve gecelik alırsınız. Evinizde çıplak uyuduğunuzdan dolayı pijamalarınız eskimez ve yenilerini almak durumunda kalmazsınız.
10