Cinsel İstek Seviyesi (Libido) Hakkında Merak Edilenler

01 Mart 2018

Psikolojik veya fizilsel hastalıklar, libidonusun düşmesine sebebiyet verebilir. Kronik bir hastalığa sahip birinin, seks yapma isteğinin hiç olmaması normal karşılanabilen bir durumdur. Bunun dışında psikolojik etkenler de libidoyu çok yakından ilgilendirmektedir. Depresyon, cinsellik ile alakalı sorunların başlıca nedenidir fakat kötü olan, tedavisi bu alanda size fayda sağlamaz.
1
Antidepresanlar, cinsel problemlerde işe yaramaz ve daha kötü olarak yan etkileri, ereksiyon problemleri ve orgazm olamama gibi sorunlar karşımıza çıkmaktadır. Her daim insanların içerisinde bulunduğu stres de libidoyu öldüren başka bir faktördür.
2
Tüm ruh hali değişimlerden dolayı hormonlarımızı suçlamıyor muyuz? Kadınlardaki düşük androjen seviyesi tamamen libidoya bağlıdır ama aralarındaki sebep-sonuç ilişkisi çözülememektedir.
3
Testosteron hormonları, libido üzerinde etkilidir ama tam olarak açıklanamıyor. Yani tüm değerleri normal olan kadın düşük libidoya sahip olabiilir. Aynı şekilde düşük testosteron seviyesindeki erkeklerin de cinsel arzusunu düşürebilmektedir.
4
Uzmanlara göre, libido düşüren belli başlı nedenler vardır. Sıkıntı, kırgınlık ve öfke gibi duygulardan dolayı çıkan problemler erkekte ve kadında cinsel arzuyu azaltmaktadır.
5
Liibidoyu etkileyen en önemli faktörlerden biri de ilaç kullanımıdır. Bazı uyuşturucu maddelerin, libidoyu arttırdığı saptanmıştır. İşte detaylar...
6
Uyuşturucu maddeler, merkezi sinir sistemini uyarmakta ve insanın enerjik hissetmesine, insan ilişkilerine ve libidonun artmasına sebep olmaktadır.
7
Libidoyu etkileyen başka bir ilaç da doğum kontrol haplarıdır. Hormonları ve libidoyu olumsuz olarak etkilemektedir. Fazla kilolarından şikayetçi olanların kullandıkları ilaçlar da insan üzerinde libidonun artmasına sebebiyet vermektedir.
8
Yoğun çalışma saatleri, yorgunluk ve yeterli vakit ayrılmamasından dolayı, seks hayatınız aksamakta ve önceliğiniz olmaktan çıkmaktadır.
9
Yeni çocuğu olmuş çiftlerin de cinsel hayatlarına fazla vakit ayıramadıkları gerçektir. 
10