Çin Hakkında 12 İlginç Bilgi

28 Mart 2016

Çok köklü bir tarihe sahip olan Çin, tarih boyunca kalabalık nüfusuyla dikkat çekmiştir. Özellikle Orta Asya'da Türklerle tarih boyunca mücadele içerisine girmiş olan Çin, şimdilerde sanayi alanındaki gelişmelerle dünya sanayisinde birinci olmak için mücadele veriyor. Bu kadar hızla gelişen bu köklü ülke, tarih boyunca birçok alanda ilklere imza attı. Bu ilkler dünya tarihi için oldukça önemli oldu. Halkı ise tarih boyunca toplumsal geleneklerine bağlı yaşam sürdürürdü. Bu kadar önemli bir ülke ile ilgili bilmeniz gereken 12 enteresan bilgiyi sizler için derledik.
1
Çin'de kadınların ayaklarının görünmesi oldukça ayıp karşılanır.
2
Çin'de küçük ayaklı kadınlar daha makbuldür. Bu nedenle kadınlar ayaklarından kat kat küçük ayakkabılar giyinerek ayaklarının büyümesini engeller. Çok eski bir gelenek olarak hala Çin'in çoğu kasabasında uygulanıyor. Uzun süre ayakkabıdan çıkarılmayan ayak zamanla fotoğrafta görüldüğü şekli alıyor.
3
İlk deprem ölçen alet Zhang Heng adlı Çinli bir kişi tarafından üretilmiştir.
4
Beyaz, Çin'de ölümü simgeler.
5
Çocukluğumuzun en eğlenceli oyuncaklarından biri olan uçurtmalar, ilk kez Çin'de üretilmiştir.
6
Çin'de sadece tek saat dilimi vardır.
7
Tuvalet kağıdı ilk kez Çin'de üretilmiştir. Çin imparatorlarına özel olarak üretilen tuvalet kağıdı, modası geçtikten sonra halkın kullanımına da sunulmuştur. 
8
Kişi öldükten sonra birkaç gün mezarın içerisine yiyecek koyulur. Bu gelenek, ölen kişinin birkaç gün o besinlerle beslendiğine inanıldığı için koyulur.
9
Çince öğrenmek tam bir işkencedir çünkü daha Çinliler kendi aralarında tam olarak anlaşamazlar. Çince'de çok fazla lehçe olmasından dolayı insanlar kendi aralarında henüz tam olarak iletişim kuramıyor.
10
Çin'de yiğitliğin simgesi pandadır.
11
Çin'de yemek yerken ağız şaplatmak, yemeği beğendiğiniz anlamına gelir. Eğer şapırdatmazsanız beğenmediniz demektir.
12
Çinli kadınların medeni hali saç şeklinden anlaşılabiliyor. Eğer Çinli bir kadın saçını tek kuyruk yapmışsa bekar, çift kuyruk yapmışsa evli demektir.
13