Cilt Kanserine Sebep Olan 10 Hata

20 Ağustos 2019

Güneş koruyucularını dışarı çıkınca sürmeliyim. Yanlış.
Güneş koruyucu ürünlerini dışarıda değil güneşe çıkmadan 30 dakika önce evde sürmelisiniz. 30 dakika önceden sürmelisiniz çünkü ancak derine nüfus ederek fayda sağlıyorlar.
1
Güneş koruyucuyu bir kez sürsem yeter. Yanlış.
Bir defa güneş koruyucularını sürmek sizi tüm gün güneşin zararlı etkilerinden korumaz. Bu yüzden yazın özellikle 2 saatte bir güneş koruyucularınızı sürmelisiniz.
2
Güneş koruyucumu sürdüğüm için tüm gün güneş altında kalabilirim. Yanlış.
Bu kremler size güneşte %100 koruma sağlamaz. Bu yüzden koruyucuların yanında yazın mutlaka yanınızda şapka, gözlük ve koruyucu kıyafetler bulundurmalısınız.
3
Kremi yüzüme ve gövdeme sürdüm güneşten korunabilirim. Yanlış.
Güneşten koruyucu kremleri sadece belli yerlere sürmek size fayda sağlamaz. Bu yüzden iç kısımları, saç derisinin sınırları, burun üstü, göz kapakları, kulaklar, ense ve ayak üstlerine mutlaka sürmelisiniz.
4
Daha yüksek koruma föktörlü ürünler daha etkilidir. Yanlış.
Yüksek faktörler sizi daha iyi korusada daha uzun güneşten koruyacağı anlamına gelmiyor. Burda kıstas daha yüksek faktörlü ürünler yerine krem sürme işini 2 saatte bir tekrarlamak olacaktır.
5
Geçen yazdan kalan güneş kremlerini kullanabilirim. Yanlış.
Son kullanım tarihi geçmiş güneş kremleri etkili olmaz. Bu yüzden son kullanma tarihine bakıp ona göre kullanılmalıdır.
6
Kendime sürdüğüm güneş koruyucu kremden çocuğuma da sürebilirim. Yanlış.
Kendiniz için aldığınız güneş koruyucu kremden çocuğunuza da süremezsiniz. Çünkü 6 aydan büyük çocuklar için onlara göre özel yapılmış olan ürünlerden alınması gerekir.
7
Gölgedeyim, güneşten korunuyorum. Yanlış
Şemsiye altında oturmanız yada tamamen gölgede olmanız sizi UV ışınlarından tümüyle korumaz. Gölgede dursanız bile güneş koruyucunuzu mutlaka kullanmalısınız.
8
Herhangi bir güneş koruyucu kullanabilirim. Yanlış.
Herhangi bir ürünü kullanmamalısınız. Cilt tipinize uygun olan güneş koruyucularını kullanmalısınız. Akneli, yağlı, kuru ya da hassas ciltler gibi cilt tipinizi tanımlayarak size uygun olan ürünü tercih etmelisiniz.
9
UVB ışınlarını filtre eden güneş koruyucular kullanmak yeterlidir. Yanlış.
Sadece UVB ışınlarından koruyan ürünler kullanmamalısınız. Cildinizin yaşlanmasına sebep olan UVA ışınlarından da korunmanız çok önemli bu yüzden bu tarz koruyucu ürünlerde kullanmalısınız.


 
10