CIA'nın En Cani 10 İşkence Yöntemi

13 Mayıs 2016

11 Eylül saldırılarının ardından El-Kaideli terör şüphelilerine işkence uyguladığı ortaya atıldı. Gündeme bomba gibi düşen bu iddianın sahibi Amerika Birleşik Devletleri Senato İstihbarat Komitesi idi. İnsan hakları örgütleri başta olmak üzere birçok sivil örgüt tarafından yapılan işkencelere tepki gösterildi. Komitenin yayımladığı 6 bin sayfalık raporda yapılan işkenceler detaylı bir şekilde anlatıldı. Terör şüphelilerinin üzerinde sadece fiziksel değil psikolojik işkenceler de uygulandı. Raporda yer alan bilgilere göre CIA'nın başvurduğu işkenceler arasında en canice olan 10 işkence yöntemi şu şekilde:
1
Makattan Beslenme
ABD savaş gemisini bombalamakla suçlanan ve adına kırmızı bülten çıkarılan Abdulrahim el-Nashiri’ye makattan beslenme işkencesi uygulandığına raporda veriliyor. Başı gövdesinden aşağı seviyede tutularak uygulanan bu yöntem Mecid Han üzerinde de uygulandı. Makattan verilen yiyecekler ise; soslu makarna, kuru üzüm, humus ve çerez olarak raporda sıralandı. Bu işkence yöntemine 5 kişi daha maruz kaldı.
2
Dışkı İçinde Yaşatma
11 Eylül saldırılarının ardından yakalanan Bin Ladin’in koruması Redha al-Najar’ın raporda yer alan bilgilere göre 22 saat boyunca elleri kelepçeli olarak yukarı bağlı kaldı. Bu sürede idrarını ve dışkısını üzerine yapması sağlanan Najar, herhangi bir temizleme yapılmadan kendi pisliği içerisinde öylece bırakıldı.
3
Tehdit Etme
Rapora göre CIA yetkilileri, terör şüphelilerini konuşturmak için onlara ailelerini öldürme, annelerine tecavüz etme gibi söylemlerle tehdit ettiler.
4
Rus Ruleti
CIA yetkililerinin terör şüphelisi kişilerden bilgi almak için 'Rus Ruleti' oynattığı da raporda yer aldı. 
5
Suda Boğma Yöntemi
El-Kaide'nin önde gelen isimleri üzerinde suda boğma işkence yöntemi uygulandı. Kişiyi öldürmeyen ancak çok kötü bir şekilde can çekiştiren bu yöntem hakkında raporda El-Kaideli Ebu Zübeyde'nin çok kez ağzından köpük gelene kadar bu işkenceye maruz kaldığı belirtiliyor.
6
Uykusuz Bırakma
Terör şüphelilerinden bir kısmı uykusuz bırakılarak işkence edildi. Yüksek seste müzik dinletme ve kasların kasti olarak soğutulması gibi yöntemlerle şüpheliler 1 hafta boyunca uyutulmadı. Bu işkence ile ilgili raporda şüphelilerin 1 hafta uymadıktan sonra halüsilasyon görmeye başladıkları yazıyor.
7
Hipotermi Yöntemiyle Öldürme
Hipotermi yönteminin uygulandığı kişi olarak sadece Gül Rahman'ın adının yazdığı raporda Rahman, Salt Pit hapisanesinde susuz bırakılarak öldürüldüğü . Ayrıca aşırı seste müzik dinletme, soğukta bekletme gibi işkencelerin de uygulandığı raporda yazıyor.
8
Depresif Müzikler Dinletme
Şüphelilere sürekli olarak onların umudunu kırıcı müzikleri yüksek seste dinleterek psikolojik işkence yaptıkları raporda açıkça anlatıldı.
9
Fiziksel İşkence
Amerika'nın savaş gemisini bombaladığı gerekçesiyle yakalanan Abdurrahim El-Nashiri'ye fiziksel olarak birçok şiddet uygulandığına raporda yer verildi.
10
Böcekli Kutuda Bekletme
Rapora göre; Ebu Zübeyde'nin böcek fobisi olduğunu bilen CIA, 2002 yılında Zübeyde'yi yakalandığında böceklerle dolu bir kutunun içerisine koyarak ona işkence etti.
11