Çeyiz Hesabı Başvurusu İçin Öneriler

26 Mayıs 2016

Çeyiz hesabı; evlilik hazırlıkları içinde olanlar için oluşturdukları birikimleri, %20 oranında ve 5.000 TL olma sınırı ile devlet desteği sağlayan bir uygulamadır.
1
Çeyiz Hesabı ismi verilen kullanışlı uygulama, Devlet Katkısına İlişkin Yönetmelik Bakanlar Kurulu tarafından onaylanıp imzalarak 16 Aralık 2015 tarihinde yürürlüğe girmiştir.
2
Çeyiz Hesabı, gençlerin tasarruf etmesini amaçlayan çok faydalı bir uygulamadır. 15 sene içerisinde olan, tasarruf etme alışkanlıkları çok düşük seviyelerdedir. Devlet destekli uygulamalar ile bireysel emeklilik ve çeyiz hesapları tasarruf etme alışkanlıkları geri kazandırmaya çalışmaktadır.
3
Çeyiz Hesabı ile ilgili detaylara bakacak olursak;
4
İlk olarak, evlilik tarihinden en az üç yıl, 100 TL ile 1000 TL arasında yatırılması gerekir. Bu ödemeleri, aylık veya üçer aylık şeklinde yapabilirsiniz.
5
3-4 yıl arasında yapılan ödemelerin %10'u, 4-5 yıl arasında yapılan ödemelerin %15'i, 5 yıl de daha fazla ödeme yapıldığı zaman ise %20'i kadar, devlet katkısı alınmaktadır.
6
Unutulmaması gereken en önemli kural, 24 yaşına kadar Çeyiz Hesabı açtırmak ve 27 yaşından önce de evliliğini yapmak zorunda olmalarıdır.
7
Aylık ödeme yapan gençlerin, 12 ay içerisinde üç ve üçten fazla ödemeyi aksatması, dönem içerisinde Çeyiz Hesabı'ndan para çekilmesi ve hesaba yatırılan tutarın çok az olması durumunda ise devlet katkısı ödenmesi kaybolmaktadır.
8
Genç çiftler, evlendiği tarihten 6 ay içinde, evlilik cüzdanları ve ilk evlilikleri olduklarına dair nüfus müdürlüklerinden alınan belge ile başvuru yapabilirler. 2 ay içerisinde, çalıştıkları bankadan paralarını alabilirler.
9
Çeyiz Hesabı sunan bankalar ise şunlardır: Ziraat Bankası, Denizbank, İş Bankası, Yapı Kredi ve Halk Bank'tır.
10