Çanakkale Destanı'nın Yazıldığı Yerler

20 Ağustos 2015

Kilye Koyu
İngiliz gemilerinin Kabatepe açıklarından hedef alınan koyumuzdur. 1915 yılında bombardımanlardan sonra bu koyda yer alan antik dönem kalıntıları çok büyük zarar görmüştür.
1
Dur Yolcu Anıtı
Dur yolcu şiirini bilmeyenimiz kaldı mı? "Bilmeden gelip bastığın bu toprak, bir devrin battığı yerdir" diye başlar ve devam eder. Değirmen Burnu Tabyası'nın arkasındaki dağın damacında bulunmaktadır.
2
Kilitbahir Köyü
1915'de o bölgede görev yapan askerlerin barınma yeridir. Kilitbahir köyü, aynı zamanda Denizin Kilidi manasına gelmektedir.
3
Soğanlıdere Vadisi
Bölge, İtilaf ordusu ateşine kapalı konumda yer aldığı için, savaş sırasında en güvenli bölge olması açısından önem taşımaktadır. Tüm malzemeler burada toplanır, hastaneler burada hizmet verirmiş.
4
Melek Hanım Çiftliği
25 Nisan 1915 tarihinden sonra, yani kara savaşının başladığı sıralarda kurulan ilk revir olması yönüyle önem taşımaktadır.
5
Behramlı Köyü 
Eceabat'a bağlı olan bu köyde mezarlığın bir bölümü kırmızı renkle işaretlenmiştir. Bunun anlamı, şehitlik mezarıdır.
6
Morto Koyu
İngilizler, 25 Nisan 1915'de bu koya çıkarma yapmış ve Türk birlikleri, İngiliz zırhlısı Goliath'ı bu koyda batırmıştır. Önemli bir koydur.
7
Seddülbahir Köyü
25 Nisan 1915 tarihinde saat 06.00 civarında İngiliz çıkartması köyü bitkin hale getirmiş, İtilaf donanması köyü hedef almış ve o gün saat 14.30 civarında Seddülbahir köyü İngilizlerin eline geçmiştir.
8
Tekke Koyu
Tekke Koyu, Seddülbahir sahillerine yönelmiş olanların ağırlıkk merkezidir. İki taraftan düşman arasında kalan Türk birlikleri, Nisan 1915'de geri çekilmişlerdi. Aynı gün İngilizler, köyün tamamını ele geçirmişlerdir.
9
İkiz Koyu
Türk Ordusu, sayıları az olmasına rağmen Çanakkale İkiz Koyu'nda İngilizler'e ateş açmışlardır. Yüzbaşı Yusuf Kenan, o gün şehit düşmüştür.
10
Anzak Koyu
650 metrelik sahil şeridi olan bu koyun Anzak askerlerin ikmal bölgesi olarak kullanılmasının sebebi ise, koyun korunaklı yapısıdır.
11
Arıburnu
Denize en uç noktadır Arıburnu. Anzakların en önemli lojistik merkezi ve tüm malzeme, ithiyat birlikleri hepsi burada yer almaktadır.
12
Düz Tepe
Mustafa Kemal Atatürk'ün "Cephaneniz yoksa sürgünüz var. Sürgü tak yere yat" diye emir vermesiyle Anzak ilerleyişi durmuştu. "Kazandığımız an, bu andır."
13
Conkbayırı
Anzak birliklerinin geri çekildiği, Mehmetçiklerimizin destan yazdığı yerdir Conkbayırı.
14