Çalışan Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

17 Ekim 2015

Kahvaltı mutlaka yapılmalı: Çalışan hamileler işe yetişmek için acele birşeyler atıştırıp çıkmyı tercih ediyorlar ama bu çok sağlıksız bir beslenme başlangıcı oluyor. Kahvaltı çok önemli bir öğün hele ki hamileler için. Hamilelere verilecek tavsiye ise sabahın erken saatinde kalkıp güzel, sağlıklı bir kahvaltı yapmak.
1
Kıyafetlerinizde değişikliğe gidebilirsiniz: Anne adayı hamile olmadan önce iş hayatında tercih ettiği kıyafetleri hamile olduktan sonra tercih etmemelidir. İşe giderken rahat edebileceği, onu rahatsız etmeyecek kıyafetleri tercih etmelidirler.
2
Çekmeceniz de ceviz ve fındık bulundurun: İş ortamında sıklıklı tüketmek için ceviz ve fındık gibi kuruyemiş bulundurmak çok önemli. Çalışan hamileler diğer hamilelere göre beslenmelerine çok dikkat etmeliler çünkü iş hayatları olduğu için düzensiz beslenmeyle karşı karşıya kalabiliyorlar.
3
Gün içinde 2 bardaktan fazla çay içilmemeli: Hamilelerin günde 300 kaloriye ihtiyaçları vardır. Kahve ve çayın günde 2 fincandan daha fazla tüketilmemesi önerilir. Bunun yerine doal meyce suları tüketilebilir. Çay ve kahve haricinde sıvı alımı çok önemli ve gereklidir.
4
Eve gelince ertesi gün için dinlenmeye çekilin: İş hayatına devam eden hamilelerin, dinlenmeleri için, akşam eve geldiklerinde kalan zamanlarını dinlenerek geçirmeleri önemlidir. Ertesi gün tekrar işe gidileceği için dinlenmeleri gereklidir.
5
Yüksek topuk tercih edilmemelidir: Az topuklu ayakkabılar giymek hamilelere büyük rahatlık sağlar. İş ortamında sürekli oturmak yada ayakta vakit geçirilebildiğinden özellikle bu durum hamilelerde sıkıntı oluşturabileceğinden olabildiğince rahat ayakkabı hatta rahat giyecekler tercih etmelidirler.
6
2 saatte bir 10 dakika mola verilmeli: Hamileler işyerlerinde mutlaka mola vermeliler. Bu kol, bacak hareketleri hamilelerin rahatlamasını sağlar. Sürekli oturur pozisyonda ya da sürekli ayakta kalmamaları gereklidir.
7
İşe servisle gidip gelmek: Hamileler araba kullanamaz diye birşey yok ama önerilmez. Tansiyon ve kan şekeri düşme eğiliminin ortaya çıktığı durumlarda araç kullanılması hiç önerilmez.
8
Ilık duş rahatlamanızı sağlar: Özellikle gece yatmadan alınacak ılık bir duş hamilelerin çok rahat bir uyku uyumasını sağlar. Tüm gün çalışıp günün yorgunluğunu atmak için hamileler ayaklarını ve bacaklarını yüksek bir noktaya kaldırarak dinlenmelidirler.
9
Çalışması Sakıncalı Hamileler Kimler?

- Kanaması olan hamileler
- Hipertansiyonu olan hamileler
- Erken doğum riski bulunan hamileler
- Bebekte gelişim problemi varsa
- Önceki doğumunu erken gerçekleştirmiş olan anneler
10