Bursa'da Gezilecek Yerler

12 Ağustos 2015

Bursa Ulu Camii : Türkiye'nin en önemli ve ihtişamlı yapılarından biri olan Camii, Osmanlı padişahı Yıldırım Beyazid tarafından yaptırılmıştır.
1
Muradiye Camii ve Külliyesi : Sultan 2. Murat tarafından 1425 - 1426 yılları arasında yaptırılmıştır. Şehrin en önemli dini yapılarındandır.
2
Yeşil Camii ve Külliyesi : Camiinin yapımı Çelebi Mehmet döneminde başlamış ve 2. Murat devrinde bitmiştir. 
3
Yeşil Türbe : Şehrin her yerinden görünen türbe, Bursa'nın sembollerinden biridir. 1421 yılıınd Sultan Mehmed Çelebi tarafından yaptırılmıştır.
4
Emir Sultan Camii ve Külliyesi : 15. yüzyılda Yıldırım Beyazid'in kızı Fatma Hatun tarafından kocası Emir Sultan adına yaptırılan dini yapıdır.
5
Yıldırım Camii ve Külliyesi : 1390'lı yılların sonlarında Yıldırım Beyazid tarafından yaptırılmıştır.
6
Bursa Kalesi : M.Ö 7. Yüzyılda Bursa'ya yerleşen ve bağımsız bir krallık halinde olann Bithynialıların, 1. Yüzyılda inşa ettikleri varsayılmaktadır.
7
Bursa Saat Kulesi : Bursa Tophane'de parkın içinde bulunan Kule, Sultan Abdülaziz döneminde yaptırılmıştır.
8
Irgandı Köprüsü : Pir Ali oğlu Tüccar Muslihiddin tarafından, Mimar oğlu Timurtaş'a 442 yılında yaptırılmıştır. Ayrıca Floransa'daki Ponte Vechio Köprüsü'ne benzetilmektedir.
9
Osmanlı Evi Müzesi : Bursa Muradiye'de bulunan müze, 2. Murat Külliyesi'nin karşısında bulunmaktadır. Osmanlı döneminde 2. Murat'a ait köşk olarak kabul ediliyor.
10
Osman Gazi Türbesi : 1258 - 1324 yılları arasında yaşayan ve Osmanlı Devleti kurucusu olan Osman Gazi'nin mezarı burada bulunmaktadır.
11
Orhan Gazi Türbesi : 1281 - 1362 yıllarında yaşayan, 2. Osmanlı Padişahı Orhan Gazi'nin türbesinin bulunduğu türbedir.
12
Ördekli Hamamı Kültür Merkezi : Yıldırım Beyazid döneminde yapımına başlanan hamamdır. Şimdilerde ise içerisinde 2 tane seminer salon, kahve salonu, fuaye ve sergi salonları vardır.
13
Hüdavendigar Camii ve Külliyesi : Sultan 1. Murad tarafında 1365-1366 yılları arasında yaptırılmıştır.
14
Gökdere Medresesi Kültür ve Sanat Merkezi : Önemli yapılardan biri olan kültür merkezi, günümüzde dinleti, konser, söyleşi gibi etkinliklere ev sahipliği yapıyor.
15