Bulgaristan'da Görülmesi Gereken Yerler

05 Eylül 2015

Şumen
Bulgaristan'ın kuzeydoğusunda yer alman Şumen bölgesinde hala birçok Türk yaşamaktadır. Bölge pehlivanlar diyarı olarak da anılmaktadır. Şehirde balkanlardaki en büyük ikinci cami olan Şerif Halil Paşa Tombul Cami bulunmaktadır. Ayrıca şehre yakın antik kent ve kale de ziyaret edilebilecek yerler arasındadır.
1
Smolyan
Ülkenin en güney kısmında bulunan şehir, Yunanistan'a oldukça yakındır. Ayrıca Pamporovo Kayak Merkezi'ne de oldukça yakındır. Eğer kafa dinlemek, şehirlerin gürültüsünden, stresinden ve sıcağından uzaklaşmak isteyenlerdenseniz, Smolyan tam size göre bir yer.
2
Svilengrad
Haskova iline bağlı sınır şehir, Türkiye ve Yunanistan'a oldukça yakındır. Svilengrad şehrinde, istediğiniz kadar kumar oynayabilir, alışveriş yapabilir ve eğlenebilirsiniz.
3
Plovdiv
Bulgaristan'ın ikinci büyük şehridir. Şehirde mutlaka Filibe köftesinin tadına bakılmalı, Roma amfi tiyatrosu ve forumunun gezilmesi tavsiye edilir. Ayrıca Plovdiv İstanbul ve Roma gibi 7 tepe üzerinde yükselmekte ve eşsiz manzaralara ev sahipliği yapmaktadır.
4
Sofya
Bulgaristan'ın başkenti ve en büyük şehridir. Tarihsel mekanların bol olduğu şehirde yeni yapılaşma da hızla artmakta ve büyük ölçüde göç almaktadır. Şehir genel itibari ile ucuz olsa da taksileri oldukça pahalıdır. Sofya'da her yerde karşınıza çıkan cafelerde bulmak istediğiniz her eğlenceyi, huzuru ve keyfi bulabilirsiniz.
5
Vitosha Dağı
Sofya şehir merkezinin 10 km kuzeyinde bulunan görkemli Vitosha Dağı, Sofyalıların bir numaralı kaçamak mekanıdır. Yazın dağ yürüyüşü, kışın ise kayak yapmak mümkündür. 
6
Kırcaali Şehri
Kırcaali, Trakların, Antik Yunanların, Romalıların, Slavların, Ön Bulgarların, Bizanslıların ve Türklerin kesişme noktası olmuştur. Bölgesel Tarih Müzesi şehrin gezilip görülmesi gereken yerlerindendir. 
7
Sunny Beach
Burgaz şehrinde yer alan Sunny Beach, Bulgaristan'ın yaz aylarında en hareketli olan bölgesidir. Fiyatları da ülkemizden çok daha uygundur ve tatil için birçok tur düzenlenmektedir.
8
Pamporovo Kayak Merkezi
Pamporovo Kayak Merkezi, kış sporu sevenlerin ve özellikle Avrupalı kayakçıların sıklıkla tercih ettikleri bir yerdir. Fiyatlar Bulgaristan genelinde olduğu gibi düşüktür ve her türlü eğlence oldukça uygundur.
9
Nessebar Yarımadası ve Antik Şehri
Burgaz şehrine 37 km yakınlıkta yer alan tarihi yarımada ve antik şehirdir. M.Ö. 1000'li yıllarda kurulan ve "Kırk kiliseli kent" olarak da bilinen Nessebar, bugün Bulgaristan'ın en önemli turistik merkezlerinden biri haline gelmiştir. Ayrıca UNESCO tarafından 1983 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girmiştir.
10