Bülent Ersoy'un Değişimi

12 Ağustos 2015

1952 yılında Malatya'da doğan Ersoy, 1960 yılında ailesiyle İstanbul'a göç etti. Gerçek ismi Bülent Erkoç'tur.
1
Küçük yaşlardan itibaren müzikle uğraşmaya başlayan diva, Melahat Pars ve Rıdvan Altan gibi çok değerli sanatçılardan dersler aldı. 
2
İstanbul Belediye Konservatuarı'nı bitiren diva, aldığı eğitimini geliştirmiştir. 1970 yılında Üsküdar Fıstıkağacı'nda "Özlem Aile Gazinosu"nda sahneye çıkmıştır.
3
Fikret Torun'un Sunar Konser Bürosu olarak düzenlenilen yarışmaya katılmış ve birinci olmuştur. Bu gazinoda üç ay assolistlik yapmıştır.
4
ilk albümü 1971 yılında Saner Plak'tan çıkmıştır. Sahneye ilk adımını 1974 yılında Büyük Maksim Müzikholleri'nde atmıştır.
5
1980 yılının ağustos ayında İzmir Fuarı'nda seyircilerin isteği ve alkışlarının sonrasından göğüslerini açtı ve İzmir Cumhuriyet Savcılığı, soruşturma başlattı. Eylül ayında hakime hakaretten dolayı tutuklandı ve 45 gün tutuklanarak Buca Cezaevi'nde kaldı.
6
14 Nisan 1981 yılında Londra Charring Cross Hastanesi'nde, ameliyat oldu ve cinsiyetini değiştirdi. Pembe kimlik alamadı fakat o dönemin Başbakanı Turgut Özal'ın çıkardığı kanunla kimliğine kavuştu.
7
12 Eylül darbesinden sonra, 1981 yılında travesti ve transseksüel sanatçılara sahne yasağı geldi. Avustralya'da yaşadıktan sonra 1988 yılında ülkemize geri döndü.
8
1989'da Adana'da verdiği konser sırasında, izleyicilerden birinin isteğini okumadığı için kurşunlandı ve tek böbreğini kaybetti.
9
Otuzun üzerinde albüm yapan diva, Türk Müzik Tarihi'ne altın harflerde adını yazdıran nadir insanlardandır.
10