Budva'da Gezilecek Yerler

19 Ağustos 2015

Old Town
Budva'nın sembollerinden biridir. Bir ada üzerinde kurulmuştur ve zamanla kanal oluşmuştur. 2500 yıllıık bir tarihe sahiptir. Adriyatik Denizi kenarındaki eski yerleşim yerlerindendir. 1667 ve 1979 yıllarında olan depremlerden etkilenmiştir ve sonradan günümüzdeki halini almıştır.
1
Sveti Stefan
Günümüzdeki meşhur yazlık yerlerindendir. 15. yüzyılda savunma amaçlı kullanılmaktadır. Dönemde saklanma ve silahları ateşleme noktasıdır. 
Adanın iç kesimlerinde çok güzel sokaklar sizi karşılamaktadır. Günümüzde adada sadece otel müşterileri gezmektedir. Budva'ya 15 dakika sürmektedir ve ulaşım açısından sorun yoktur.
2
Sveti Nikola Adası
Budva yakınlarında Hawaii olarak bilinen bir adadır. Budva sahilinde önemli bir yer olan bu adaya, ulaşım bot taksi veya küçük sandallarla sağlanmaktadır.
3
Petrovac 
Budva ve Bar arasında bulunan, kumlu sahili olan tatlı bir kasabadır. Çam ormanlarının bulunduğu bu güzel yerin geçim kaynağı balıkçılık, turizm, çam ve zeytin işletmeciliğidir.
4
Dans Eden Kız Heykeli 
Budva'nın en çok fotoğraf çekilecek noktalarından biridir. Efsaneye göre, burada boğulan bir kızın heykelidir. Bazılarına göre de sıradan bir heykeldir. Manzarası çok güzel bir yerdir.
5
Church of St John the Baptist
En eski kiliselerdendir. Çan kulesi, kilise kulesi ve piskoposluk binası olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. 
6
Church of St Mary of Punta
Efsaneye göre, İspanyol denizcilerin Hz. Meryem heykeli burakıp mum yaktıkarı noktaya yapılan bir kilisedir. 1200 yıl önce inşa edilmiştir.
7
Church of St Sabas the Sanctified
Budva'da bulunan eski Roma kilisesidir. Çan kilisesine benzeyen bu kilisenin iç kısmında bulunan freskleri mutlaka görmelisiniz.
8
Church of the Holy Trinity
Kiliselerin en yenisidir. Kilisenin önünde yazar ve politikacı Stjepan Mitrov Ljubisa'nın mezarı vardır.
9
Roman Necropolis 
1937 yıllarında otel inşaatı sırasında Nevropolis'in M.Ö 4-1. yüzyıllar arasında yapılan tarihi bir alandır. 450 kişiye ait mezar, seramik eşyalar ve silahlar bulunmaktadır.
10