Boyun Tutulmasını Geçirmenin Yolları

10 Kasım 2015

Boyun tutulması her insanın hayatında bir kez bile olsa yaşadığı bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık genellikle sabah kalktıktan sonra kendini gösterir. Kişi başını sağa ve sola rahatça çeviremez, boynunu rahat bir şekilde hareket ettirememesiyle ortaya çıkar.
1
Ayrıca boyun kaslarında ortaya çıkan çok şiddetli ağrıya neden olan bir rahatsızlıktır. Bu ağrı insanı gerçekten çok rahatsız eder. Boynunuz tutulduğunda bu durumdan nasıl kurtulabileceğinizin ipucularını sizler için sıraladık;
2
- Boynunuz tutulduğunda boynunuzu mümkün olduğunca soğuktan korumaya özen göstermelisiniz. Bunun için sıcak tutmaya çalışmalısınız. Soğuk boyun ağrınıza iyi gelmeyip, ağrınızı daha da şiddetlendirecektir.
3
- Boynunuza hafif hareketlerle masaj yaptırmak da boyun ağrınıza iyi gelecektir. Birinden yardım alarak ellerle yapılan masaj boynunuzu rahatlatacak, kaslarınızın gevşemesine yardımcı olacaktır. Masajın ardından boynunuza sıcak havlu uygulamayı da unutmayın.
4
- Boyun tutulmalarında mutlaka doktordan yazılmış reçeteli bir kas gevşetici ilaç kullanmalısınız. Bu ilacın krem olması daha da tercih edilir. Kremi yine bir yakınınızın yardımıyla boynunuzun tutulan bölgesine masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
5
- Boyun tutulmalarında boynunuzu sıcak tutmanız çok önemlidir. Bu yüzden boynunuza sıcak su torbası koyabilirsiniz. Sıcak su torbası boyun kaslarınızın gevşemesine ve sizin de rahatlamanıza yardımcı olacaktır.
6
- Boyun tutulmaların da sizi bir nebze de olsun rahatlatabilecek bir diğer yöntem de boyun desteği kullanmaktır. Boyun desteği kullanarak boyun ağrınızı da en aza indirebilirsiniz.
7
- Boyun egzersizleri yaparak da boyun tutulmasını geçirebilirsiniz. Düzenli olarak boynunuzun yavaşça hareket etmesini sağlayacak egzersizleri yapabilirsiniz. Ancak bu egzersizleri yaparken yavaş ve dikkatli olmaya özen göstermelisiniz.
8
- Boynunuz tutulduğu halde iş yapmanız gerekliyse bunun için bazı materyallerden destek almalısınız. Örneğin bilgisayar başında duracaksanız boynunuzu yastık ile desteklemelisiniz.
9
- Boynunuz tutulduğu için ani ve sert hareketler yapmaktan kesinlikle kaçınmalısınız çünkü ani bir sert hareketle canınızı acıtabilir, iyileşme sürecinizi uzatabilirsiniz.
10