Boyun Ağrısına Engel Olmanın Yolları

08 Nisan 2016

Ofis ortamında çalışan çoğu insanın şikayeti, boyun ağrısıdır. Boyun ağrıları, bazı durumlarda ağrı kesicilerle geçer, bazı durumlarda ise sıcak-soğuk su kompreslerle geçer. Gündelik hayatta, ufak bazı önlemlerle boyun ağrılarının önüne geçebilirsiniz. İşte o önlemler...
1
Boyun ağrısının önüne geçmek için yüzüstü yatmaktan kaçınmalısınız. Sırtüstü yatarak boynunuzdan yükü alabilirsiniz. Yastık seçimine özen göstermeli ve doğal boyun kıvrımlarınızı destekleyecek yastıkları tercih etmelisiniz.
2
Dişlerinizi mümkün olduğu kadar sıkmamaya çalışın. Dişlerinizi sıkmak, boyun kaslarınızı gerebilir, ağrılara sebebiyet verebilir.
3
Düzenli olarak fiziksel aktivite yapmak, boyun ağrılarının önüne geçer. Spor konusunda olduğunca aktif olmak gerekmektedir.
4
Zihinsel stres, boyun ağrılarına sebebiyet vermektedir. Dış dünyaya olumlu bakış açısıyla bakmak, boyun ve kas gerilmelerine, zorlanmalara sebebiyet vermektedir.
5
Aracınızla yolculuk yaparken, kafa ve boyun desteğinizi mutlaka ayarlayın. Doğru ayar yaparak, boynunuzu destekleyin.
6
Telefonunuzla konuşurken dikkat edin. Telefonunuzu, omzunuz ve kafanız arasında sıkıştırmaktan uzak durun.
7
Bilgisayar ekranı, gözünüz ile aynı hizada olmalıdır. Koltuğunuzu ona göre ayarlamalısınız.
8
Masabaşı bir işiniz var ise sık sık gerinmeye çalışın. Omuzlarınızı olabildiğince yukarı kaldırın ve sonra alçatabildiğiniz kadar alçatın. 5 kere aynı hareketi tekrarladıktan sonra, kürek kemiklerinizi birleştirin ve ortalama 5 saniye aynı şekilde durun ve gevşemeye çalışın.
9
Uzun zaman boyunca, araç kullanılan ve bilgisayar başında geçirilen işiniz var ise sıkça mola vermeye çalışın. Omurganız ile kafanızı düz bir çizgi halinde tutmaya çalışın.
10