Boşanma Kararını Çocuklara Açıklamanın Yolları

31 Mayıs 2016

Ev içinde gerginlik yaşayan çiftler, çocuklarına boşanma fikrini açıklarken çok dikkat etmelidir. Açıklama zamanı okul dönemi olmamalıdır. Bu fikir, okulda başarısızlığa sebep olacağından dolayı, okul dönemi başlamadan veya yaz aylarında yapılmalıdır. Çocukların kendini yalnız hissetmemesi için günlük hayatına devam etmesi sağlanmalıdır. 
1
Eşiniz ile birlikte konuşun ve ortak bir dil kullanın. Boşanma sonrası düzeninizi belirlemeli, çocuklarınızın kimde nerede yaşayacağına ve diğer ebeveyni ne zaman göreceğine dair kararınızı vermelisiniz.
2
Çocuklarınıza boşanma kararınızı, basit ve somut örneklerle açıklamalısınız. Eşinize karşı olan duygularınızı kolay bir dille anlatmalısınız. "Artık birbirimizi sevmiyoruz, kendi hayatlarımızı yaşamak istiyoruz" gibi cümlelerden uzak durmalısınız. "Boşanıyoruz ve böyle olması gerekiyor" gibi cümleleri tercih edebilirsiniz. Çocuğun kendini güvende hissetmesi çok önemlidir.
3
Çocuğunuzla konuşurken, anne ve baba mutlaka aynı ölçüde konuşmalı ve ebeveynlerden kimin terk ettiği belli edilmemelidir.
4
Çocuklarınızla konuşma yapıldıktan sonra, en fazla 1-2 hafta sonra evlerinin ayrılması idealdir. Bu süreçte çocuklar, yanıtlarını merak ettikleri soruları sıklıkla dile getirirler.
5
Çocuklar, yaşlarından dolayı olaylara çok tepkisiz kalabilirler. Durumları normale döndürmek için soğukkanlı olmalısınız. Genel düzeninizden ve kurallarınızdan asla ödün vermeyin. Duruşunuzu asla bozmayın. Tek başınıza zorlanıyorsanız, uzmanlardan destek alın.
6
Eşler için çok zor bir dönem olacaktır. Ne olursa olsun bitkin, yorgun, melankonik duruş ve ağlama gibi durumlar sergilemeyin. Eşiniz hakkında kötü konuşmayın ve kesinlikle suçlamayın.
7
Çocuğuzun diğer ebeveyni suçlaması size başlarda çok iyi gelebilir. Zaman geçtikçe çocuğunuz kendini suçlu ve yanlış hissedebilir. Bu durum da sizi daha çok üzebilir.
8
Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun, ayrılık kararınızın sebebini ayrıntılı bir şekilde anlatmayın. Bu sizin özeliniz. Yaşı ilerleyip, erişkin olduklarında isterseniz açıklama yapabilirsiniz.
9
Araştırmalara göre, çocuklarınızın iyiliği için bir arada kalmak işe yaramıyor. Eşinizden ayrılma ve boşanma, tek başına çocuklara zarar vermez. 
10