Bireysel Emeklilik Sistemi Ne İşe Yarar?

24 Mayıs 2017

Son yıllarda, yatırım konusunda karşımıza çıkan önemli sistemin adı, Bireysel Emeklilik Sistemi'dir. Son dönemlerde çıkan, otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi'ne katılacaklar için 45 yaş zorunluluğu gelmiştir. 
1
45 yaşından küçük olsanız bile, mutlaka bu yaşlara geleceksiniz ve bundan dolayı da Bireysel Emeklilik Sistemi'ni bilmenizde her daim fayda vardır. Bu sistem ile birlikte, devlet tarafından teşvik edilen ve çok sayıda konuda sisteme dahil olanlara da ayrıcalık sağlanacaktır.
2
Bireysel Emeklilik Sistemi, insanların birikim yaparak, ileriki zamanlarını garanti altına alarak, emeklilik döneminde de hayallerini kurduğu bir yaşantıya sahip olmasını sağlayan düzenlemelerden biridir. Özellikle ülkemizde, Devlet Bireysel Emekliliğin üzerinde çok fazla durmaktadır.
3
Bireysel Emeklilik ile emekli olduğunuz zaman, belli başlı rahatlıklar göze çarpmaktadır. İlk olarak, elinize para geçer ve yaşam standartlarınız yükselir. Hayatınızın son dönemi olan emeklilik hayatını rahat bir şekilde geçirirsiniz. Bu sisteme katıldığınız zaman çok fayda görebilirsiniz.
4
Bireysel Emeklilik Sistemi, para biriktirme konsunda yardımcı olur. Birikim yapma konusunda başarısız olanlar için çok büyük bir avantaj olacaktır. Bireysel Emeklilik Sistemi'ne yapılan ödemeler, genellikle otomatik olarak kredi kartına bağlanır. İsteseniz de istemeseniz de kartınızdan çekilir ve emeklilik dönemine kadar bu şekilde devam eder. Para biriktirmekte zorlanıyorsanız, bu sistem tam size göre...
5
Bireysel Emeklilik Sistemi ile biriken paranızın bir kısmı size teşvik olarak gelir. Birikimlerinize %25 oranında teşvik verilmektedir. Sisteme her ay koyulan 100 TL, size 125 TL olarak geri dönmektedir. Sistemden ayrılmadığınız sürece, bu miktarlar sürekli birikir.
6
Bireysel Emeklilik Sistemi fonları için vergilendirme yoktur. Bankalara yapılan en ufak bir yatırımlar için, faiz gelirisi içinde BSMV kesilmektedir. BES'te birikim yaparken, devlet için kesinti yapılmaz. Bireysel Emeklilik Sistemi, vergilerden muaf olan sistemdir. Bireysel Emeklilik ile hem birikim yapar, hem de vergi kesintileri gibi masraflardan kurtulursunuz.
7
Bireysel Emekliliğe gireceğiniz zaman, danışmanlardan yardım alabilirsiniz. Çok sayıda özel şirketler bulunmakta ve uzman kadrosunu değerlendirebilirsiniz. Yatırımlar konusunda bilgilendirme yapar ve size en doğru bilgiyi verirler. Elinizdeki fonları, hangi finansal piyasalarda değerlendirince daha doğru birikimler yapılacağına kadar her şeyi belirtmektedir.
8
Bireysel Emeklililk Sistemini için, ödeme güçlüğü çektiğimizde sistemi dondurma şansınız da bulunmaktadır. İstediğiniz zaman dondurarak, istediğiniz zaman devam ettirebilirsiniz. Ayrıca BES'ren istediğiniz zaman çıkış da yapabilir ama kesintileri de düşünmelisiniz.
9
Bireysel Emeklilik Sistemi'nde paranız asla kaybolmaz. BES katılımını sağlayacağınız şirketler sürekli denetimden geçer ve çok rahat sisteme dahil olabilirsiniz. İnternet üzerinden de kontrolleri gerçekleştirebilirsiniz.
10