Bingöl'de Gezilecek Yerler

21 Nisan 2016

Bingöl Yolçatı Kayak Merkezi
Türkiye'nin kış turizmin canlandırdığı yerlerden biri de Yolçatı Kayak Merkezi'dir. Şehir merkezine 25 km uzakta olan kar merkezine uğramadan şehirden ayrılmayın.
1
Bingöl Yüzen Ada
Bingöl'ün Solhan ilçesine bağlı olan Hazarşah Köyü'nde bulunmaktadır. Turna Gölü üzerinde bulunan Yüzen Ada'ya uğramadan şehirden ayrılmayın.
2
Turna Gölü
Üç taraflı denizler ile çevrili olan göldür. Kapladığı alan 300 metrekareden fazladır ve Bingöl'e yolu düşenlerin kesinlikle görmesi gereken yerlerdendir.
3
Hazarşah Köyü
Bingöl'e 71 km uzaklığında olan, etkileyici geçmişe sahip, zazalardan oluşan bir köydür. 1600 senelerinde Az Aşireti yerleşmiştir. Köyün nüfusu 3000 kişinin üzerindedir.
4
Sebeterias Kalesi
Bingöl yaylarını kaptırmamak isteyen Urartular tarafından yaptırılmıştır. Sebeterias Kalesi Murat Vadisi'nde bulunmakta ve gelenlerin kesinlikle ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir.
5
Kral Kızı Kalesi
Kral Kızı Kalesi'ni, Pers hükümdarı kızı için yaptırmıştır. Bingöl'ün Genç ilçesinde bulunmaktadır. Şimdiki zamanlarda ise mesire alanı olarak kullanılmaktadır.
6
Kiğı Kalesi
Kiğı Kalesi, Bizans zamanından kalmadır. Bingöl'ün Kiğı ilçesinde bulunan kale, kayalıklar üzerinde bulunmaktadır.
7
Çır Şelalesi
100 metre yükseklikten kayalara dökülen suların oluşturduğu manzara ve sesler ile kusursuz bir görünüme sahiptir. Kesinlikle görmelisiniz.
8
Kös Kaplıcaları
Maden suyu olarak da içilebilen suların bulunduğu kaplıcalara uğramadan Bingöl'den ayrılmayınız. Romatizmaya çok iyi gelen kaplıcalar bölgesinde çok sayıda oteller ve havuzlar yer almaktadır.
9
Sülbüs Dağı
Bir kısmı Tunceli'de bir kısmı Bingöl'de bulunan Sülbüs Dağı'nda bulunmaktadır. Karın eksik olmadığı dağ, mesire alanı ve avcılık faaliyetlerinde de kullanılmaktadır.
10