Besin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

05 Ekim 2015

Kuru soğan alırken, dışları güzel görünen soğanlara aldırmayın. Kabuğunu soyduktan sonra kötü bir koku yayıyorsa, içinin çüremeye başladığı anlamına gelmektedir.
1
Taze fasülye seçerken, bir tanesini kırın. Çıt sesi duyuyorsanız tazedir. Zor kırılıyorsa ve ses çıkarmıyorsa, fasülye bayat anlamına gelmektedir.
2
Yeşillik alırken, yeşilliklerin görüntüsüne dikkat etmeniz gerekir. Diri görünmelidir. Solgun, sararmaya yüz turmuş ise hem bozulmak üzeredir hemde besin değeri yok olmaktadır.
3
Karnabahar - Brokolinin taze olup olmadığını anlamak için, karnabaharın üzerindeki lekelere bakın. Kahverengi lekeler var ise taze değildir. Brokolinin de sararmaya başlamamış olmasına dikkat edin.
4
Muz aırken dikkat etmeniz gereken; muzun kabuğunun kahverengiye dönüşmüş olmasının, şeker değerinin arttığı ve besin değerinin azaldığı anlamına geldiğidir.
5
Balık alırken, balığın karnına parmağınızı batırın ve düzelip düzelmediğine bakın. Düzeliyor ise tazedir. Balığın cildi diri, gözleri ise canlı olmalıdır.
6
Yumurtanın kabuğundaki salmonella varlığı, yumurtaya geçmiş olmaması için alırken kirli ve çatlak olmasına dikkat edin.
7
Süt ve süt ürünleri alırken 4 santigrat derecenin altında muhafaza edilmemesine dikkat edin. Aksi halde mikroorganizmalar üreyebilir.
8
Dondurulmuş dıda alırken, üzerinde buz tanelerinin olmamasına dikkat edin. Üzerinde buz taneleri olan ürünler, buzun önceden çözülüp tekrar donduğu anlamına gelmektedir. 
9
Patates alırken kabuğunun yeşile dönüşmemesine dikkat edin. İçeriğindeki solanin isimli madde, sizi zehirleyebilir.
10
Dondurma alırken, paketinde buz taneleri varsa almayın. Bu dondurma önceden eridi ve tekrar dondu anlamına gelir.
11
Konserve gıdalar, çok sağlıksız koşullarda barındırılmaktadır. Kapağı ve tabanı bombe yapmış olan, etiketi yırtılmış ve eskimiş ürünleri sakın almayın.
12