Belçika Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Gezi Rehberi

08 Aralık 2015

Grand Place
Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan ve ilk olarak görülmesi gereken yerlerdendir. Gecesi ayrı gündüzü ayrı güzel olan bu yere fazla zaman ayırmanız ve arka sokaklarındaki canlılığı ve gotik binaları görmeniz şiddetle önerilir.
1
Historic Centre of Brugge
Belçika'nın en güzel olan şehirlerindendir. Şehri yürüyerek ya da faytonla, waffle kokuları ile gezebilirsiniz. Dantel dükkanları ve çikolataları ile ünlüdür.
2
Menin Gate Memorial
Belçika'da bulunan bu tarihi kapı, görülmesi gereken yerlerdendir ve en etkileyici anıtlardandır.
3
Central Station
Bir mimarlık harikası olan Central Stationu mutlaka görmelisiniz. Kenti sevdiren başlıca yerlerdendir ve Brüksel'den Amsterdam'a, Fransa'dan Hollanda'ya kadar birçok yere trenle gidebilirsiniz.
4
Flanders Battlefield Tours
Gezerek öğreneceğiniz çok güzel bir turdur. Şehit mezarlığını gezerek tarihi dokusunu hissedebilirsiniz.
5
Ghent City Center
Tarihi, gizemi ve huzuru bulabileceğiniz çok güzel bir şehirdir. Yürüyerek şehir turu yapabilirsiniz, tarihi binalar arasında kahve yudumlayabilirsiniz. Tarihi binaların arasında gün batımı mükemmel görünmektedir.
6
Tyne Cot Mezarlığı
Nefes kesici bir mezarlıktır. Çiçeklerin farklı bir atmosfer yarattığı bu şehit mezarlığı kusursuz güzelliktedir.
7
Pairi Diaza
Beyaz kaplan, fil, panda, vahşi kuşlar ve daha çok sayıda hayvanın bulunduğu hayvanat bahçesidir. Çocuklarınız ile mükemmel dakikalar geçirebilir, gezerek öğrenebilirsiniz.
8
Burg
Eski yapıların bulunduğu etkileyici bir mekandır. Romantik yürüyüşler yapabilir, yemek yiyebilir ve küçük dükkanlarda alışveriş yapabilirsiniz. Harika bir atmosfer.
9
Graslei and Korenlei
Yürüyüş yaparak güzel vakit geçirebileceğiniz yerlerdendir. Tekne turu yapabilir, modern bir şehrin tadını çıkarabilirsiniz.
10
De Halve Maan Brewery
Belçika'da bira fabrikasında turlamaya ne dersiniz? Restoranları biraz pahalı olmasına rağmen mutlaka görülmesi gereken harika bir dekora sahiptir.
11
Belfry and Market Halls
Brugge'un en önemli yerlerindendir. Restoran ve kafelerin çok sayıda olduğu bir yerdir. Şehri yukarıdan izlemek istiyorsanız 360 merdiven çıkmayı göze alacaksınız.
12
Memorial Museum Passchendaele 1917
İlginç görselleri ile görenleri kendine hayran bırakan bir müzedir. Sergileri, kısa filmleri ile kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerdendir.
13
Flanders Fields Battlefield Day Tours
Belçika'nın en keyifli gezilerindendir ve gün içerisinde çok fazla bilgi edinme imkanınız olacaktır. Kültürel, sosyal, siyasi, ekonomik ve askeri tarihin hepsini bir arada bulacağınız başka yer var mı?
14
Town Hall / Hotel de Ville
Kent meydanının en güzel eserlerinden. Çok eski bir bina olmasına rağmen, güzel restore edilen bir dış cephesi vardır. Mutlaka görmelisiniz.
15
In Flanders Fields Müzesi
Hayranlık yaratacak sergileri ile şehirde, görmeden geçmemeniz gereken en önemli müzelerdendir.
16
Aziz Micheal ve Aziz Gudula Ketedrali
Dış mimarisi ile görülmesi gereken eserlerdendir. Gotil ve mistik havası ile görülmesi gereken işçilik harikası bir katedraldir.
17
Plantin - Moretus Müzesi
Ortaçağ esintilerini hissedeceğiniz mükemmel bir müze. Aydınlatıcı bir deneyim yaşarsınız.
18
The Markt
Avrupa'nın klasik ve etkileyici meydanlarındandır. Binaları, müzeleri ve restoranları büyüleyici bu meydanda, elinize patates kızarması tarzı bir atıştırmalık alın ve turlayın. Herkes öyle yapıyor.
19
Aziz Bavo Ketedrali
Gent merkezindeki görkemli ketedralidir. Dinsel konulu eserlerin ve sanat eserlerinin bulunduğu, mimari harikalardan.
20
Holy Blood Bazilikası
Burg meydanında bulunan bazilika, hem dışarıdan hem içeriden tam bir mimarlık harikasıdır. Renkli vitrayları ve el işçiliğinni seyredebilir, müzeyi gezebilirsiniz.
21
Minnewater Lake
Cennetten bir köşe olan bu göl kenarında ister dolaşın, ister çimenlerin üzerinde dinlenin. Manzarasında büyüleneceksiniz.
22
Beguinage
13. yüzyılda yapılmış binalar, kadınların dini manastır olarak kullanılmaktadır. Binaların arasındaki ağaçlar ve çiçekler, çok güzel görsellik sağlamaktadır. Sessiz olunması gereken bir yerdir ve fotoğraf çekmek de yasaktır.
23
Müzik Aletleri Müzesi
Brüksel'de bulunan bu müzede gezmekten çok keyif alacaksınız. Müzeye girişte liste ve kulaklık veriliyor. Sergilenmekte olan müzik aletinin önüne gelince, müzik aletinin sesini kulaklıktan duyabilirsiniz. Mükemmel değil mi?
24
Bizim Leydi Ketedrali
Bizim Leydi Ketedrali'nin içinde savaşların, dinsel ve sosyal kavgaların izlerini yakından hissedeceksiniz. Kilisenin duvarları, tavanları resim ve heykellerle doludur ve gezerken çok kaliteli vakit geçirebilirsiniz.
25
Town Hall
Belçika'da bulunan, bir mimari harikası daha... Görmenizi tavsiye ederiz.
26
Aziz Michael Köprüsü
Harika bir gün geçirebileceğiniz manzaraya sahiptir. Alışveriş yapın ve yemek yerken şehrin ve manzaranın keyfini çıkarın.
27
Lest We Forget Battlefield Tours (Flanders)
Katılacağınız tur ile şehitlik, anıt ve savaş alanlarını görebiliirsiniz. Bölgeyi keşfetmeden dönmeyin.
28
Silahlı Kuvvetler ve Askeri Tarih Kraliyet Müzesi
Fransa tarihinin askeri gelişimini hissedebileceğiniz bir askeri müzedir. Tarihe ilgisi olanların mutlaka görmesi gereken yerlerden.
29
Bastogne War Museum
Görülmeye değer bir müzedir. Filmler ve galeriler ile geçmişe yolculuk yapmak isteyenlerin görmesi gereken değerli müzelerdendir.
Dilara Karaca / NeOldu.com
30