Bel Sağlığınızı Korumak İçin 22 Altın Kural

23 Kasım 2019

Çağımızın en büyük sorunlarından biri, bel ağrılarıdır. Evde yapılabilecek küçük bir ters hareketten iş yerinde sürekli oturmaya kadar birçok etmen bel ağrılarına neden olabiliyor. Her 3 kişiden 1'inin yaşadığı bu soruna tam olarak bir çözüm de yok. Bu nedenle bel ağrılarına sahip olmadan önce bele dikkat edilmeli. İşte, bilim dünyasında yapılan değerlendirmeler sonucunda bel sağlığını korumak için 22 altın kural önerildi. Bu altın kurallar şu şekilde:
1
Bir şeyler taşırken yük her iki kola da aynı oranda verilmeli.Kutu tarzı bir şeyler taşınacaksa bunlar gövdeye yakın tutularak taşınmalı.
2
Bel sağlığının en büyük düşmanı kilodur. Bu nedenle ideal kiloda olunmalı.Spor yapmadan önce kesinlikle bir uzmana danışılmalı. Ayrıca zorlayıcı egzersizlerden de uzak durulmalı.
3
Sandalyenin veya koltuğun yaslanılan kısmı, sırt ve bel boşluğunu desteklemelidir.Bel sağlığı için yüzme sporu uzmanlar tarafından önerilir. Özellikle sırt üstü yüzmeler, sırt kısmında gevşemelere neden olur.
4
Dizleri tutarak öne eğilmek beli zorlar. Bu nedenle bu ve bunun gibi hareketlerden kaçınılmalı.Uzun süre koltukta ya da sandalyede oturulmamalı.
5
Yüksek topuklu ayakkabılar beli rahatsız eder. Bu nedenle orta boy topuklu ayakkabılar tercih edilmeli.Topuk bölgesi rahat olan ayakkabılar tercih edilmeli.
6
Yere oturulduğu esnada dizler kalça seviyesinden yukarıda olmalı.Dinlenilecek bile olsa karnın altına ince bir yastık konulmalı.
7
Çalıştığınız yer, diz seviyesinden aşağıda ya da omuz seviyesinden yukarıda ise bu beli zorlar. Bu nedenle diz seviyesinden aşağıdaysa dizleri bükerek, omuz seviyesinden yukarıda ise bir yüksekliğin üzerine çıkarak çalışmak gerekir.Uzanarak televizyon izlenmemeli ve kitap okunmamalı.
8
Yatarken sağa dönülmeli ve dizler biraz karna doğru çekilmeli.Yataktan kalkarken dik bir şekilde değil, önce bir yöne dönülmeli ve ardından ayaklar yataktan çıkarılarak oturma pozisyonuna geçilmelidir. 3-4 saniye geçtikten sonra da ayağa kalkılmalıdır.
9
Uzun süre sabit bir şekilde ayakta kalınacaksa bacaklar vücut ağırlığını dönüşümlü olarak taşımalı.Araba kullanırken ayakların pedallara olan uzaklığı çok olmamalı.
10
İş yapılan yüzeyin yüksekliği rahat ve dik durulabilecek şekilde olmalı.Sağa sola dönüleceği zaman sadece üst gövde döndürülmemeli. Alt bölgeyle beraber dönülmeli.
11
Bel için en uygun yatak seçilmeli. Bu yatakların vücuda eşit oranlarda temas ettiğine dikkat etmek gerekir.Yatarken çok büyük ve çok sert yastıklar tercih edilmemeli.
12