Beden Diliyle Karşınızdakini Etkilemenin Yolları

11 Nisan 2017

Her ortamda dikkatleri üzerinize çekmeyi başarabilen insanlardan olabilirsiniz. Çalıştığınız her ortamda ön plana çıkmanızı sağlayacak, diğer insanlardan sizi ayıracak olan şey beden dilinizdir. İşte, beden dilinizi kullanmanın en güzel yolları...
1
İlk olarak duruşunuzu ve ifadenizi belirlemeniz gerekir. Duruşunuzu doğru bir biçimde kullanmalı, hafif eğik ve kambur durmaktan kaçınmalısınız. Böyle duruşlar, karşınızdaki insanın hakkınızda negatif düşünmesine neden olur. Her gün aynanın karşısına geçerek, dik duruşa sahip olmaya çalışmalısınız. Dik durmak sizin uzun boylu görünmenizi de sağlar. Yüz mimiklerinize de dikkat etmeniz gerekir. Karşınızdaki insanı dinlerken, kaşlarınızı hafifçe yukarı kaldırarak dinlediğinizi kanıtlayabilirsiniz. Bu şekilde başarılı iletişim kurmak mümkündür.
2
Karşınızda olan kişinin beden diline göre hareket etmeli ve tekrar etmelisiniz. Ayna rolünü üstlenebilirsiniz ama ayarını kaçırmamak şartıyla... Tekrar edilmek, karşınızdakinin fazla hoşuna gitmeyeceği için belli belirsiz tekrar etmeli, karşınızdakini dikkatli dinlemelisiniz. Karşınızdaki insan öne doğru eğiliyorsa siz de eğilin, ellerini masaya koyuyorsa siz de koyun. Güven sağlamak için güzel bir beden dilidir.
3
Karşınızdaki insana güçlü bir etki yaratmak istiyorsanız, kesinlikle ona doğru dönük oturmalısınız. İkili konuşmalarda, mutlaka kişinin tam karşına oturmak zorunda değilsiniz. Bu şekilde, karşınızdakine meydan okuduğunuz anlamı çıkabilir. Bu sebepten dolayı, ayaklarınızı ve bacaklarınızı o kişiye çevirmeli ve kendiniz hafif eğik bir açı vermelisiniz.
4
Beden dili ile karşınızdakini etkilemek istiyorsanız, el ve kol harekerlerinize dikkat etmelisiniz. Doğru hareketler ile çok daha ilgi çekici olabilir, düşüncelerinizi daha rahat ifade edebilirsiniz. Konuşma sırasında avuç içleriniz yukarıya doğru bakmalı, karşınızdakini dinlerden elinizi çenenize koyup konuyu önemsediğinizi hissettirebilirsiniz.
5
Başarılı beden dilinin göstergesinden biri de, kıpırdanmaktan uzak durmaktır. Kıpır kıpır olmak, karşı tarafı sadece negatif etkilemektedir. Huzursuzluk, sabırsızlık ve endişe, insanları huzursuz eder ve olumsuz düşünmesine sebep olur. Bu davranış, iş ve özel hayatınızda olumsuz biçimlerde şekillenebilir.
6
İnsanları etkilemek istiyorsanız, konuşma sırasında gerektiği yerde duraklamalısınız. Bu şekilde kişi üzerinde daha etkileyici olabilir, merak hissi uyandırabilirsiniz. İnsanların anlattıklarınıza verdiği önemi anlamak için veya dikkatleri çekmek için gizeminizi arttırın ve olacakları dikkatli izleyin.
7
Küçük temaslar ile karşınızdakini çok rahat şekilde etkileyebilirsiniz. Özellikle karşılıklı konuşmalarda, iletişim daha güçlü hale gelir ve güven duygusu artar. Uygun şekillerde ve uygun kişilerle temasa girmekten kaçmamalısınız.
8
9
10