Bebeklerin Annelerinin Memesinden Bekledikleri

15 Temmuz 2015

İlk yarım saatte sadece emmek
Anneyle bebeğin o muhteşem buluşması işte bu yarım saat içinde olur. Hem ihtiyacı olan sütü sizden alır. Hem de onun için henüz dünyayla tanıştığı o anlarda en güvenilir yerde hayat bulmak için ona fırsat vermiş olursunuz.
1
Kolostruma ihtiyaç duyar
Doğumla birlikte 5 gün boyunca gelen süte kolostrum denir. 15. güne kadar olana geçiş sütü, 15 günden sonrakine ise olgun süt denir. Kolostrum bu noktada çok önemli ve faydalıdır çünkü bebeğin dış dünyaya uyumu için gereklidir.
2
Her istediğinde emmek
Bebeğinizi her istediği zaman emzirin. Unutmayın ki eğer çok düşük kilolu değilse ve herhangi bir sağlık problemi yoksa bir tatlı kaşığı süt bile ona yeterli gelir ve çok faydalıdır.
3
Mümkün olduğunca az gaz
Her iki göğüste de emzirme süresi önemlidir. Bu süre 20' şer dakika olmalıdır. En önemlisi de her emzirmeden sonra bebeğinizi dik konuma getirip gazını çıkartın.
4
Pozisyonu iyi ayarlayın
Bu anne ve bebeğe göre değişse de uzmanların dediklerine bir kulak verelim;
- Anne oturur pozisyonda, bebek de dik konumda olmalıdır.
- Bebek memenin kahverengi kısmını tamamen ağzına alarak emmelidir.
5
Temiz süt
Memenin temizliği de sütün temizliği de çok önemlidir. Bunun için her emzirmeden sonra anne göğsünü sütüyle temizlerse bu hijyen için yeterli olacaktır.
6
Aç kalmamalı
Bebeğinizin doğduktan sonraki ilk günlerde kilo kaybetmesi durumunda endişelenmeyin. Bu normal bir durumdur. Ancak kilo kaybı uzarsa o zaman doymadığını sütünüzün yetmediğini düşünebilirsiniz. Bunu anlamanın kolay yolları var. Doyan bebek günde 3-4 kez idrar ve dışkı yapar. Aksi durumlarda bebeğinizi doktoruna götürmelisiniz.
7
Sütün göğüste tıkanması
Sütünüzün göğsünüzde iyi emzirememe ya da bebeğin yeterince aktif olmaması durumundan dolayı tıkanması söz konusu olabilir. Bunun için sütü pompa ile çekebilirsiniz.
8
Kaliteli süt
Kaliteli süt için yapmanız gerekenler;
- En az 3 litre sıvı tüketilmeli
- Ayran, süt ve soda tüketin
- Isırgan otu ve papatya çayı için
- Vitaminlere aksatmadan devam etmek
- Protein tüketmek
9
2 yaşına kadar emmek
2 yaşına kadar aralarda süt gelmemesi kesilmesi gibi durumlar ortaya çıksa bile anneler pes etmemeli ve bebeklerini 2 yaşına kadar emzirmeye gayret etmelidir.
10