Bebekleri Uyuturken Yapılan 10 Yanlış

15 Ekim 2015

Uyku Vaktini Kaçırma
Nasıl yetişkinler uykuya dalana kadar yatakta vakit geçirirlerse, bebekler için de aynı şey söz konusudur. Bu hem bebeğinizin uyumadan önce rahatlamasına hem de sizinle vakit geçirmesine yardımcı olur. Bebeğiniz uykuya dalmadan 1 saat boyunca yatakta oyalanmasına izin verin. Odasının perdelerini kapatıp sütünü verip hikayesini okuyun.
1
Bebeğinizin Uykusunun Geldiğini Görmezden Gelmeyin
Bebeğiniz uykusu geldiğinde gözlerini ovuşturur, esner, huysulanmaya başlar. Bunları gördüğünüzde hemen odasının hazırlayın ve daha önce sıraladığımız işlemleri yapmaya başlayın. Eğer olduğundan fazla huysuzlanıp, uykusu geldiyse hemen sessiz bir odaya götürüp, uykuya dalmasına izin verebilirsiniz.
2
Uyku Desteği Oluşturma
Bebeğiniz ilk doğduğu anlarda, sallayarak uyutabilirsiniz. Ancak biraz daha büyüyüp, 4- 5 aylık olduğundan bu alışkanlık haline gelebilir. Bu yüzden sallama işlemini alışkanlık haline getirmemek için, bebeğinizin uykusu geldiği anlarda onu yatağına koyarak, uykuya dalmasını sağlamalısınız. Bu şekilde kendi başına uyumayı öğrenip, alışkanlık haline getirecektir.
3
Beşikten Geniş Yatağa Hemen Geçiş
Bu ailelerin yaptığı en büyük yanlışlardan biridir. Bebeğiniz beşiğinin parmaklıklarına tırmanana kadar beşiğinde yatmasına izin verin. Beşiğin parmaklıklarına tırmanacak duruma gelince de onu geniş başka bir yatağa alıştırmaya çalışın. Tabi o yatağın da kenarlarını güvenli hale getirin. Bebeğiniz büyüdüğü için, düşme tehlikesine karşı dikkatli olmanız gereklidir.
4
Bebeğinizin Uykusu Geldiği Her Yerde Uyutmak
Bebeğinizi her gün yatağında uyutmaya özen gösterin. Dışarıda ya da herhangi başka bir yerde iseniz ve bebeğinizin uykusu geldiyse, mama sandalyesi ya da bebek arabasında uyuyacağı uyku bebeğinizin dinlenmesini, derin bir şekilde uyumasını sağlamaz. Yani bebeğinizin yatağından başka bir yerde uyuduğu uyku sağlıklı olmayacaktır. Bu yüzden özellikle bebeğinizin her gün aynı ortamda ve yatağında uyumasını sağlayın.
5
Uyku Saatlerini Atlamak
Bebeğinizin uyku saatlerine her zaman önem verin ve özen gösterin. Bebeklerin uykuları geldiği saatte uyumaları önemlidir ve her gün bebeğinizi aynı saatlerde uyutmaya özen göstermelisiniz. Uyku saatlerini atlarsanız, ileri zamanlarda ortaya çıkacak uyku bozuklukları ile başa çıkmak zorunda kalırsınız.
6
Gece Geç Saatlere Kadar Uyanık Tutmak
Bebeğinizi geç yatırıp, sabah erken kalkmasını engellemeyi umuyorsanız yanılıyorsunuz. Bu durum yetişkinler için geçerli olabilir ama bebekler için aynı durum söz konusu değildir. Bebeğinizi akşam kaçta yatırırsanız yatırın, sabah yine aynı saatte kalkacaktır. Aksine gece geç saatlere kadar tuttuğunuz bebeğinizi sabah yogun ve huysuz bir şekilde uyanmasına neden olabilirsiniz.
7
Gece Yarısı Uyandığında Sallamak
Bebekler geceleri sık uyanıp, tekrar uykuya geçmekte zorlanabilirler. Ailelerin bu noktada yaptıkları en büyük yanlış ise bebeklerini yataktan alıp ayaklarında sallamak yada yanlarına almaktır. Bunu bir defa uyguladığınız takdirde bebeğiniz geceleri her uyandığında sallanmak yada yanınızda uyumak isteyecektir. Bunun yerine yatağından almayıp, sırtını okşayarak tekrar uykuya geçmesini sağlayabilirsiniz.
8
Anne ve Babanın Farklı Uyutma Şekillerini Uygulamaları
Anne ve baba bu konuda birlikte hareket etmek zorundadırlar. Anne bebeği başka şekilde, baba başka şekilde uyutursa bebeğin hiç bir zaman düzenli bir uyku düzeni olmayacaktır. Bu yüzden anne ve baba sistemli ve kararlı, birbirlerinden haberdar bir şekilde bebeklerinin uyumasını sağlamalıdırlar.
9
Pes Etmek
Uyku düzeni bozuk, hiçbir zaman alışamayacak, düzelmeyecek diye kendinizi şartlamayın ve pes etmeyin. Bunun için sabırlı olmak zorundasınız. Sabırlı ve kararlı bir şekilde bebeğinizin uyku düzenini oluşturmaya çalışırsanız başarıya ulaşmanız inanın imkansız değil.
10