Bebeklere İsim Verilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

21 Ekim 2015

Bebeğinize isim koymak basit bir iş değildir çünkü bebeğinize isim koyarken yapacağınız bir yanlış onun tüm hayatını olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden çocuklarına isim koyarken anne ve babalar çok dikkat etmelidirler.
1
Anne ve babalar bebeklerine isim verme konusunda çok özen göstermelidirler. Sadece ismin kulağa hoş gelmesi değil, anlamına da dikkat edilmesi gereklidir. İşte isim seçmede diğer dikkat edilmesi gerekenler;
2
Bebeğinize seçeceğiniz ismin telaffuzuna çok dikkat etmeniz gereklidir. Telaffuzu zor isimler mümkün olduğunca tercih edilmemelidir. Telaffuzu zor isimler çocuğun okul hayatında ve normal yaşamında sıkıntılar oluşturabilir.
3
Bebeklerinize dedelerinin neredeyse 100 yıl önce kullandıkları isimleri vermemeye dikkat ediniz. Aralarında anlamlı ve güzel olanları elbette var ancak günümüzde artık daha farklı isimler tercih edilmektedir.
4
Bebeğinizin ismini seçerken komik ve çocuğunuzun adıyla dalga geçilebilecek isimleri de tercih etmemelisiniz. Okul çağındayken diğer çocukların çocuğunuzun ismiyle dalga geçebileceği, çok büyük sorunlara yol açabilecek hatta çocuğunuzun psikolojisini bozacak olan bu durumu da engellemek için bu tarz isimlerden uzak durmalısınız.
5
Bebeğinize isim koyarken soyadını da mutlaka göz önünde bulundurun çünkü bazı isimler soyadlarıyla uyum içinde olmayıp ortaya kötü bir isim ve soyad çıkabilir. Bunu engellemek için de soyadına uyacak isimleri tercih etmenizde yarar vardır.
6
Hiç duyulmamış, kimsenin anlamını bilmediği, ilk kez duyulmuş olan isimleri de tercih etmemelisiniz çünkü bu tarz isimler de ileride çocuğunuz için bir baskı unsuru olabilir.
7
Bebeğinizin cinsiyetini en iyi şekilde yansıtan isimleri tercih etmeniz son derece önemlidir. Bu tarz isimler hem erkek çocuklarında hem de kız çocuklarında kullanılan isimlerdir. Örneğin, derya, deniz gibi isimler çocukların yaşamlarında bazı sıkıntılar çekmelerine neden olabilir.
8
Bebeğiniz için isim seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da çok iddialı isimler seçilmemesidir çünkü çok iddialı isimler çocuğun ileriki dönemlerinde olumsuz etkiler yaratabilir.
9
İsim seçmede en önemli detaylardan biri de seçeceğiniz ismin mutlaka bir anlamı olmalıdır. Anlamsız isimler hiçbir zaman doğru bir tercih olmayacaktır. Çocuklarınıza her zaman güzel anlamı olan ve kulağa hoş gelen isimler koymaya özen göstermelisiniz.
10