Bebeklerde Stresi Azaltmanın Yolları

05 Kasım 2015

Bebeği stresli olan anne, baba da doğal olarak stresli günler geçirmektedir. Bebeklerde de stres olur muymuş demeyin. Bebekler stres dahil pek çok duyguyu yaşarlar.
1
Bebeklerin neden stres yaşadıkları konusuna gelecek olursak, bebeklerde stresin sebebi olarak pek çok neden gösterilebilir. Stresli bebeklerin streslerini azaltmak mümkün. Vereceğimiz birkaç yönteme birlikte göz atalım;
2
Bebeğiniz stresliyse siz sakin durmaya çalışın
Bebeğiniz zaten yeterince stres yaşıyor bir de siz stres yaşayarak onun stresini daha da arttırmayın. Her zaman rahat olmaya özen gösterin. Siz rahat olursanız bu bebeğinize de geçer ve bu sıkıntılı dönemi daha kolay atlatabilirsiniz.
3
Örneğin bebeğiniz aç mı tok mu? Stresle bunun ne alakası var demeyin. Bebekler açken de sinirli olabilirler. Özellikle yeni doğan bebekler 2 saatte bir emmek isterler, bu yüzden bu süreyi de göz önünde bulundurun ve bebeğinizi aç bırakmamaya dikkat edin.
4
Eğer bebeğiniz gün içinde çok hareketli işlerle uğraşmış ve çok yorulmuşsa da stresli olabilir. Buna ek olarak altı ıslaksa da stresi artabilir. Ortamın sıcak veya çok soğuk olması da bebeği olumsuz etkiler ve stres nedenleri arasına girer.
5
Bebeğinizde stres yaratacak başka şeyleri düşünün
Buna bir örnek verecek olursak örneğin, bebeğiniz uzun bir araba yolculuğu yaptıysa bu da onu olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden bebeğinize çok fazla uzun süren araba yolculukları yaptırmamaya özen gösterin.
6
Bebeğinizi çok uzun süren aktivitelerden, alışverişlerden de uzak tutmaya çalışın. Çok kalabalık ve gürültülü ortamlar, bebeğinize stres olarak geri dönebilir.
7
Bebeğinizin stresli olmasının bazen hiçbir sebebi olamayabilir
Stresin nedenini bulmak bazen zorlaşabilir. Bu yüzden aklınıza bebeğinizin güvende olmak isteme duygusu gelebilir. Bunun için de onu kundak yapabilir ve huzursuzluğunu, stresini engelleyebilirsiniz.
8
Kundaklamak bebeğinizin hoşuna gitse de, kundaklamayı alışkanlık haline getirmemeniz önemlidir. Bunun dışında bebeğinize emzik vermek de onun hoşuna gidecektir.
9
Anne olarak ruhsal ve duygusal sağlığınızı siz de güçlü tutmalısınız
Anne olarak sürekli stresli, endişeli, depresif olmak bebeğinize yardımcı olamamak demektir. Bebeğinize faydalı olmak istiyorsanız duygusal sağlığınızı da güçlü tutmak zorundasınız çünkü siz annesiniz.
10