Bebeklerde Konak Oluşumu Nedir?

22 Ekim 2015

Konak bebeğin kafa derisinde oluşan kuru döküntüdür. Konak oluşan bebeğin kafasında kepek gibi lapa lapa görünen beyaz şeyler görülür. Konak kepekten farklı olarak sarı, yağlı bir görünümdedir.
1
Konağın bir diğer ismi de infantil seboreiktir dermatittir. Konak bebekler için tehlikeli değildir. Konak bebeklerin ilk bir kaç ayında görülür. Bebeğiniz 1 yaşına geldiğinde konak oluşumu artık gerçekleşmez. Konak bulaşıcı değildir. 
2
Konak Neden Oluşur?
Konağın kesin bir nedeni yoktur. Bazen hijyenle alakalı bir durumdan dolayı olduğu düşünülse de konağın sebepleri arasında hijyen yoktur.
3
Bazı uzmanlara göre ise konağın oluşmasının nedeninin anneden alınan hormonlar olduğu düşünülmektedir ya da hamilelik sonunda bebeğin yağ bezlerinin aşırı çalışmasından oluştuğu da düşünülmektedir.
4
Konak Tedavisi
Konak bebek için tehlike yaratmasa da görüntü açısından rahatsız edici olabilir. Bu kötü görünütüyü yok etmek için yapılması gerekenler sırasıyla;
- Bebeğin kafa derisinde oluşan lapa lapa kepek şeklinde oluşan döküntüleri atmak için parmak uçlarınızla masaj yapabilir ya da bir fırça yardmıyla konağı bebeğinizin kafasından temizleyebilirsiniz.
5
- Bebeğinizin saçını günde bir den fazla yıkamak da konağın dökülmesini sağlayacaktır. Ancak her defasında şampuanla yıkamaya özen göstermelisiniz. Saçı yıkadıktan sonra mutlaka fırçayla saçını taramalısınız.
6
Konak oluşumu bazı bebeklerde çok fazla olup, biraz inatçı olabilir. Böyle bir durumda doğal yöntemlerden yardım alabilirsiniz. Örneğin badem yağı ile bebeğinizin kafasına yumuşak hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Daha sonra tarak ile saçı taramanız gereklidir.
7
Konak İçin Doktora Gitmek Gerekir Mi?
Normalde hafif şiddetli bir konak için doktora gitmeye gerek yoktur. Yukarıda belirttiğimiz yöntemleri deneyebilirsiniz.
8
Ancak konak çok inatçı ve çok fazla miktardaysa doktora görünmekte fayda vardır. Bunun dışında bazı kafasında konak bulunan bebeklerde kanama da görülebilir.
9
Konak başka bölgelere de sıçrayabilir. Bu durumlar da kesinlikle doktora gidilmelidir. Doktor konak için ilaç verebilir.
10