Bebeklerde Emzik Kullanımının Dezavantajları

06 Kasım 2015

Bebeklerde emzik kullanımının kararı anne ve babaya aittir. Tıpta da bu konuyla ilgili kesin bir karar olmamakla beraber bu konuda çok farklı düşünceler bulunmaktadır.
1
Bebeğinize emzik kullanıp kullandırmama kararı elbette sizin ancak, bu kararı vermeden önce bebeklerde emzik kullanımının dezavantajlarını mutlaka inceleyin.
2
İşte bebeklerin emzik kullanmasının dezavantajları;
3
Bebekler için emzik beslenme arasında onları mutlu eden kısacası memnuniyetin anahtarı olarak bilinir. Ancak memnun ettiği kadar onlar da bazı dezavantajlar yaratır.
4
- Özellikle erken dönmede bebeğinizi emziğe alıştırmak onun anne sütünden kesilmesine neden olabilir çünkü annenin göğsünü emmek bebekler için emzik ve biberon emmekten çok farklı bir şeydir.
5
- Bu yüzden erkenden bebeklere emzik verirseniz annesinin göğsünü emmekten çok çabuk vazgeçer. Ayrıca bebekler annesinin göğsünü emmeyi öğrenirken emzik kullandığı için bu konuda zorluk yaşayabilirler.
6
- Emzik kullanan bebekler bir süre sonra emziğe çok bağımlı olmaya başlarlar. Bu da gece yarısı uykularından uyanıp emzikleri ağzında yoksa bunun için ağlamalarına neden olabilir.
7
- Bebeklerde emzik kullanmak orta kulak enfeksiyonuna neden olabilir. Orta kulak iltihabı ancak 6 aydan büyük bebeklerde daha çok görülür.
8
- Çok uzun süre emzik kullanan bebeklerde diş problemleri sıklıkla görülür. Bebeklerin sadece ilk senelerinde emzik kullanmaları bu soruna yol açmaz.
9
- Ancak çok daha uzun yıllar emzik kullanımı, diş bozukluklarına yol açabilir. Özellikle ön dişlerin çarpıklaşmasına, dişlerin düzgün bir şekilde olmasına engel olabilir.
10