Bebeklerde Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

24 Ekim 2015

Bebeğinizin sağlıklı dişlere sahip olmasını istiyorsanız doğumdan itibaren üstünüze düşeni yapmanız gereklidir. Bir bebeğin sağlıklı dişlere sahip olması için doğumdan itibaren önlemler almaya başlamalısınız.
1
Bebeğinizin ilk diş çıkardığı zamanı kutluyorsunuz değil mi? Elbette bu çok önemli bir gün çünkü bebeğinizin ilk dişinin çıkması yaşamının önemli anlarından biridir.
2
Bebeğinizin diş sağlığına mutlaka önem verip, erken yaşlarda diş sağlığına dikkat etmeye başlamalısınız. Bebeğinizin dişleri aslında henüz anne karnındayken oluşmaya başlar. Doğumdan sonra yapacağınız bakımla bebeğinizin sağlıklı dişlere sahip olmasını sağlarsınız.
3
Bebeğiniz beslendikten hemen sonra ve her defasında temiz bir bezle ağzını ve diş etlerini silmelisiniz. Böylelikle bebeğinizin diş etlerinde kalacak olan gıda artıklarını temizlemiş olursunuz.
4
Bebeğiniz için bir diş doktoruna mutlaka danışmalısınız. Çok fazla şeker yemek, düşük ekonomik seviye gibi durumlar bebeğinizin diş sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden bir doktora danışarak bebeğinizin diş sağlığını koruyabilirsiniz.
5
Bebeğinizin ilk dişi çıktıktan sonra, günde 2 kez bebekler için uygun yumuşak bir diş fırçasıyla dişlerini fırçalamalısınız.
6
Bebeğinizin yan yana çıkmış dişlerini temizlemek için de diş ipi kullanabilirsiniz.
7
Bebeğinize biberonla süt verirken uyutmayın. Biberondaki süt bebeğinizin dişlerinin çürümesine neden olabilir.
8
Bebeğiniz katı gıdalara geçtikten sonra ona özel çatal, kaşık kullanın. Başkasının çatal, kaşığını kullanmak bakteri yoluyla diş çürüğüne neden olabilir.
9
Bebeğiniz katı gıdalar tükketmeye başladığında çok şekerli ve asitli içecekler vermeyin. Asitli içecek yerine meyve suyu verebilirsiniz.
10