Bebeklerde Boğulma ve İlkyardım

18 Eylül 2015

Bebeğiniz çırpınıyor ise, rengi morarıyor ise, nefes borusu ve boğazında tıkanma var ise hemen müdahale etmelisiniz.
1
Bebeklerinize katı yiyecekler vermek için aceleci davranmayın. Özellikle 6 ayı dolana kadar katı gıdalar yerine, mama ve püre gibi rahat yiyecekleri gıdaları vermeniz önerilir.
2
Çocuklarınız için edineceğiniz oyuncaklara dikkat etmelisiniz. Boğulma tehlikesi yaratacak oyuncakları tercih etmeyin ve çocuğunuzu gözetimsiz bırakmayın. Bebeğinizin yakınında düğme, pil gibi tehlikeli nesnelerii bırakmamaya dikkat etmelisiniz.
3
Bebeğinizde en önemli boğulma belirtileri olarak; nefes alırken güçlük çekmek, göğüs kafesinin içeri doğru çekilmesi, bilinç kaybı, ses çıkarma ve ağlama gibi becerileri kaybetme, öksürüklerde gariplik ve hırıltılı soluk alıp verme gibi maddeleri söyleyebiliriz:
4
Boğulma tehlikesi yaşayan bebeğe nasıl müdahale edilmeli?
İlk olarak bebeğinizi baş aşağıya çevirin ve sert bir şekilde sırtına vurun, boğulmasına sebebiyet veren maddenin, çıkıp çıkmadığını kontrol edin.
5
Sonuç alamazsanız, bebeğinizi sırt üstü yatırın ve dik bir şekide olan parmaklarınızla göğüs kafesinin tam ortasına baskı uygulayın.
6
Başka bir yöntem ise, bebeğinizi sırt üstü set bir zemine yatırın. Bir elinizle alnına baskı yapın, diğer elinizle yuttuğu cismi görebiliyorsanız elinizle çıkarmaya çalışın. Cismi göremiyorsanız, dokunmayın.
7
Bebeğinizin bilincinin yerinde olduğunu anlıyorsanız, objeyi sıkmayın veya çekmeyin.
8
Bebeğinizin nefes almasında ciddi bir problem var ise, hemen yardım çağırmalısınız.
9
112'yi arayarak yardım isteyin. Unutmayın, bebeğinizin beynine 4 dakikadan fazla oksijen gitmemesi, ciddi sorunlara yol açar.
10