Bebeklerde Astım Hastalığı ve Tedavisi

22 Ekim 2015

Astım kronik hastalıklar kategorisinde yer alan bir akciğer hastalığıdır. Bebeklerde görülen astımda ise bebeklerin solunum yolları iltihaplanmıştır. Astımı olan bebeklerde ilk görülen belirtiler, hırıltılı olarak nefes alma, solunum sorunları, göğüste sıkışma ve kuru öksürüktür. Bu belirtiler özellikle sabah saatlerinde ve geceleri görülür. Özellikle de hırıltılı nefes almak 3 yaş altında çocuklarda görülür.
1
Bebeklerde Görülen Astım Nedenleri Nelerdir?
Bebek astımının pek çok nedeni olabilmektedir. Bunlardan bazıları, solunum yolu enfeksiyonları, kalıtsal sorunlar, hayvan salyası, evdeki toz, sigara içilen ortam vb. nedenler. Bu ve buna benzer nedenler astımı tetikleyici olabilir. Bebeğinizde yukarıda saymış olduğumuz belirtileri görüp, yine yukarıda saydığımız astım nedenlerine maruz kaldığını görürseniz hemen bir hekime başvurmalısınız.
2
Bebek Astımını Önleme de ve Tedavisinde Neler Yapılmalıdır?
- Bebeğinizde astım belirtilerinden bir veya birkaçını gördüğünüz takdirde, bebeğinizi hemen bir doktora götürmelisiniz.
- Astımı olan bebeğin yaşamında bazı değişiklikler yapmanız gereklidir. Örneğin evde ki bazı kokular bebeğinizin astımını tetikleyebilir. Bu yüzden bu kokuları evden uzaklaştırmanız gereklidir. Bebeğinizin astımını tetikleyecek, en riskli etkenlerden birisi de sigaradır. Astımlı bir bebeğiniz varsa, siz de sigara içmemeli evinizde de sigara içirtmemelisiniz.
3
- Bebeğinize herhangi bir anda gelebilecek astım krizi için evinizin yakınında bulunan hastanenin acilin de müdahale edilmesi için olanak sağlamalısınız çünkü bir anda oluşabilecek astım krizleri, çok tehlikelidir. Bebeğinize astım krizi geldiği anda solunum yapması çok güç hale gelir. Cildinde morarmalar oluşur, nefes alıp vermesi düzensizleşir, hırıltılı solunum oluşur. Bunun için bebeğinize acil müdahale edilmesi gereklidir.
4
- Astım krizi geldiği anda aileler bebeklerine nasıl müdahale etmeleri konusunda bilgi sahibi olmalıdırlar. Bunun için aileler doktordan gerekli bilgileri alarak, kriz geldiğinde ilk olarak nasıl müdahale edeceklerini öğrenmeleri gereklidir. Astımı olan bebeklerin aileleri astım konusunda ve bir kriz anında müdahale hakkında mutlaka bilgi edinmelidirler.
5
Bebeklerinde astım olan aileler doktorla her zaman iletişim halinde olmak zorundadırlar. Bebekleri hakkında her şeyi doktoruna danışıp, doktor kontrolü altında her zaman hareket etmek zorundadırlar. Bu konuda ailelere çok görev düşmektedir, ailelerin doktorla iletişimi çok önemlidir. Doktorun verdiği tüm ilaçlar aksatılmadan düzenli olarak kullanılmalıdır.
6
Bebeklerde Astımı Artıran Etkenler Nelerdir?
Bebeklerde astımı arttıran pek çok neden vardır. Bunlar,
- Anne ve babanın sigara kullanması. Özellikle evinde sigara içen anne ve babaların çocuklarında astım hastalığı daha çok görülmektedir.
7
- Annenin bebeğine hamileyken sigara kullanması da bebeğin ileride astım olması ihtimalini kuvvetlendirir.
- Erken doğan bebeklerde ve kilosu az doğan bebeklerde astım olma riski daha fazladır.
8
- Bebeğin astım olmasının en büyük nedenlerinden birisi de ailede astım hikayesinin bulunmasıdır. Anne ve baba astım hastası ise ya da bunlardan sadece bir tanesinde astım varsa bile bebekte de astım görülme ihtimali yüksektir.
9
- Bebeğinde egzema, besin alerjisi gibi alerjik hastalığı olanlar varsa, bu bebeklerde astımın gelişme riski de fazladır. Bunun dışında bebeğinizin odasında ki nem oranı da çok önemlidir çünkü bebeğinizin odasındaki nemin fazlalığı astımı tetikler.
10