Bebek Tırnağı Kesmenin Püf Noktaları

20 Temmuz 2015

Bebeğinizin ilk tırnak kesiminin nasıl, ne zaman olduğunu merak mı ediyorsunuz... İşte size en önemli detaylar...
1
Yenidoğan bebeklerinin tırnak kesimi anne ve babalar için biraz zor bir süreç olabilmektedir. Bebeklerin ufak el ve parmaklarını tutup tırnaklarını kesmek anne ve babalara endişe vermektedir.
2
Tırnakları uzun olan bebekler kendi yüzünü hatta retinasını çizerek kendisine zarar verebilmektedir. Bu yüzden bebeklerin tırnaklarını düzenli olarak kesmek gerekmektedir. Tırnak kesimi nazik bir şekilde, bebeği korkutmadan ve enfeksiyon riskı oluşturmadan kesilmelidir.
3
Bebeği ilk tırnak kesimini yapmak için, doğduktan sonra bir iki hafta sonra beklenilmesi doğru olabilir. Ancak bazı bebekler, uzun tırnakla doğdukları için daha erken de kesilebilir.
4
Tırnak keserken en önemli faktör, bebek tırnak makasının kullanılmasıdır. Bebeklerin tırnakları kesilene kadar, kendine zarar vermemesi için eldiven giydirilmesi önerilir.
5
Bebeğinizin tırnak kesimini yaptığınız zaman iki kişiyle yapmaya özen gösterin. Bir kişi bebeği tutar bir diğeri de tırnaklarını keser
6
Mutlaka bebekler için üretilmiş tırnak makaslarından kullanın. Yetişkinlerin kullandıkları tırnak makasları uygun değildir. Bebeğin tırnaklarını dipten kesmemeye çalışın. Dipten keserseniz enfeksiyon riski oluşturursunuz.
7
Bebeklerin tırnakları sert olduğundan banyo yaptırdıktan sonra yumuşamış tırnağı keserseniz bebek daha rahat eder. Tırnakları, elleri yuvarlak şekilde, ayakları da küt şeklinde kesmelisiniz.
8
Bebeklerin el tırnakları uzamasına göre haftada 1 yada 2 kere, ayakları ise ayda 1 veya 2 kere keserbilirsiniz. Dilerseniz bebekler için üretilen kağıt törpüyle kenarlarını düzeltebilirsiniz.
9
Bebeklerin uyurken veya yemek yerken farkettirmeden tırnaklarını kesmek de farklı bir yöntemdir. Ama bebeğin yapabileceği ani hareketlere karşı önlem almak şartıyla...
10