Bebek Bakıcısında Olması Gereken 10 Özellik

10 Kasım 2015

Bebeğinizi dünyaya getirdiniz ancak ondan ayrılma vakti artık geldi. Sıra canınızdan çok sevdiğiniz bebeğinizi bir bakıcıya emanet etmeye geldi. İşte buna yardımcı olması için iyi bir bakıcıda olması gereken özellikleri sıraladık;
1
İyi bir bakıcıda olması gereken ilk özellik şefkat, güvenilir ve deneyimli olmasıdır. Özellikle şefkat her anne için farklılık gösterse de bir bakıcıda olmazsa olmazdır. Siz işe giderken gözünüzün arkada kalmayacağı birisi olması önemlidir.
2
Bir bakıcıda olması gereken özellik sadece bebeğe yemek yedirmek, altını değiştirmek, uyutmak değildir. Bu özellikler her zaman yetersizdir. Bunların dışında da bebeğin ihtiyaçları, gereksinimleri vardır. Bu ihtiyaçların da karşılanması önemlidir.
3
Günümüzde bir bakıcıdan beklenen diğer özellikler, bebekle oyun oynaması, bebeğe masal okuması böylelikle dil gelişimine de katkı göstermesi, bebeğinizin tüm sorularına cevap vermesi, davranış problemlerini çözümleyebilmesi istenilen birkaç özelliktir.
4
İşlerinin arasında bebekle ilgilenmelidir. Bebekle oyun oynarken, bakıcı bebeğe sürekli şefkat göstermeli, sevgisini göstermelidir. Bakıcı bebekle sürekli iletişim halinde olmalıdır.
5
Bebek bakıcısının iş bilir ve deneyimli olması çok önemlidir. Bebek bakıcısının en azından meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünden mezun olması gereklidir ve çocuk gelişimi konusunda kendini sürekli geliştirmesi gereklidir.
6
Bebeğinizin dil gelişimi çok önemlidir. Dil gelişiminin önemi için de bakıcının anadilini çok iyi kullanması gereklidir ve bakıcının Türkçe'yi düzgün konuşması, aksanını düzgün konuşması çok önemlidir.
7
Bakıcının yabancı olması hiç bir zaman istenilen bir durum değildir çünkü bebeğiniz henüz küçük olduğu için anadili de gelişmemiştir. Bu yüzden yabancı bir bakıcı bebeğinizin dil gelişimi için doğru olmaz.
8
Bakıcı işe başlamadan önce yani bebeğinizle bakıcıyı yalnız bırakmadan önce mutlaka hep birlikte zaman geçirilmelidir çünkü bu sayede bebeğiniz bakıcıya alışacak, siz de bebeğinizle bakıcının iletimini gözlemleyebilirsiniz.
9
Bakıcı bebeğinizle iletişim kurarken siz kaygılı olmamalısınız. Aksi halde sizin endişeniz bebeğinize de geçecektir. Bu da bebeğinizin bakıcıya zor alışması anlamına gelir. Önce siz rahat olun ki bebeğiniz de rahat olsun.
10