Bebek Bakıcısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

16 Ekim 2015

Bakıcı olarak seçeceğiniz kişinin öncelikle yaş, deneyim ve kişiliğine önem verin. Daha uygun fiyatlara, genç ve deneyimsiz birini tercih edecekseniz, bakıcıyı arada bir kontrol etmek için komşunuzdan yada bir akrabanızdan yardım isteyin.
1
Seçeceğiniz kişinin bu iş gerçekten yapmak istediğine, en önemlisi de çocukları seven biri olduğuna ve işini severek yapacağına emin olun. Emin olduktan sonra tercihinizi yapmalısınız.
2
Bakıcı olarak tercih edeceğiniz kişinin kötü alışkanlıklara sahip olup olmadığına mutlaka dikkat etmelisiniz. Örneğin, sigara, alkol vb. alışkanlıklarının olup olmadığını iyice araştırın.
3
Seçeceğiniz kişinin sabırlı ve sevgi dolu bir kişi olup olmadığını mutlaka gözlemleyin. Çocukları sevip sevmediğini sorun, sevgi ve saygıyla ilgili neler düşündüğünü öğrenin.
4
Eğer bakıcıya karar verdiyseniz, sizi yarı yolda bırakıp bırakmayacağından iyice emin olmak zorundasınız. Sizinle uzun soluklu çalışacak olması önemlidir. Yoksa sık sık bakıcı değiştirmek zorunda kalıp hem kendinizi, hem de çocuğunuzu yıpratırsınız.
5
Bakıcı görüşmeye eve geldiğinde çocuğunuzun da evde olmasını sağlayın ve çocuğunuzla bakıcının nasıl iletişim kurduğunu gözlemleyin. Birlikte oyun oynamalarına fırsat verin.
6
Çocuğunuzla bakıcının arasına oyunlar kurmalarına, birlikte aktivite düzenlemelerine fırsat verin. Siz tüm gün işte olacağınız için, çocuğunuzun bakıcıyı sevmesine, ona iyice alışmasına yardımcı olun.
7
Bakıcınızı ''Çocuk Bakıcısı Eğitimi'' konusunda yönlendirin. Hatta siz gerekli harcamalarda bulunup, onun bu kurslara katılmasına yardımcı olun.
8
Bakıcınıza bırakacağınız, önemli yerlerin telefonlarını, akrabalarınızın, komşularınızın acil durumlarda ihtiyacı olabilecek tüm telefon numaralarının yazılı olduğu bir rehber hazırlayın.
9
Bakıcınızdan oldukça memnunsanız, onu daha da motive etmek için, ikramiye verebilirsiniz. Küçük küçük bu şekilde yapacağınız jestler onun işine daha da bağlanmasına neden olacaktır.
10