Bebeğinizle İlk Yılınızda Yapacağınız 10 Büyük Harcama

20 Ağustos 2015

Kıyafet
Bebeğiniz söz konusu olunca onun için her şeyin en iyisi olsun istiyorsunuz değil mi? Gel gelelim bu minik afacanlar çabuk büyüdüklerinden ve o mini minnacık bebek kıyafetlerinin çok pahalı olmasından aileler epey bir zorlanabilirler. Belki sadece bir defa giyeceği, hatta bazen hiç giyemeden küçüleceği için kıyafetlere dünyanın parasını vermek gereksiz. Eğer o kadar para veremem diyenlerdenseniz kardeşinden kalan ya da akrabalardan küçülen çocukların kıyafetleri varsa bu sizin için bir seçenek olabilir.
1
Bakıcı Ücreti
Çalışan anneyseniz bebeğinizi güvenip bir bakıcıya emanet etmeniz gerekecektir. Bu günümüzde artık çok maliyetli bir iştir. İşin maddi boyutunu geçelim ya gözünüzden sakındığınız bebeğinizi, kimlere gözü kapalı nasıl bırakacaksınız? Eğer anneniz ya da eşinizin annesi hayattaysa ve bakabilecek imkanları varsa siz dünyanın en şanslı insanlarından bir tanesisiniz.
2
Sigorta Masrafı
Artık hayata daha sıkı sıkıya tutunmanın vakti çünkü dünyaya tamamen size muhtaç, ister küçük ister büyük olsun hayatının her anında size ihtiyacı olacak bir canlı getirdiniz. Bu yüzden kendinize hayat sigortası yaptırıp bebeğinizin hayatını da garantiye almalısınız.
3
Beslenme
Sadece emzireceğim hiç masrafı olmayacak diyorsanız yanılıyorsunuz çünkü emzirirken bile birçok ihtiyaç çıkabilir. Örneğin, emzirme sütyeni, göğüs pedleri, süt sağma aparatı gibi pek çok ihtiyacınız olabilir. Kaldı ki 6 aydan sonra ek gıdalara başlanacağından ona her şeyin en kalitesini, sağlıklısını sunmak zorundasınız. Eğer bebeğiniz emmiyorsa işte asıl masraf şimdi başlıyor. Mama kabusu. Hem çok pahalı hem de anne sütünün yerini tutar mı?
4
Yeni Bir Ev
Eğer bebeğinizle birlikte yaşamaya uygun olmayan bir evde oturuyorsanız, örneğin çok küçükse, yeni bir eve taşınmak gündeme gelebilir. Bu da çok masraflı harcamalardan bir tanesidir.
5
Bez ve Islak Mendil
Harcamaların başında bebek bezi ve ıslak mendiller geliyor. Bu ihtiyaçların her ay ortalama maliyeti 100 lirayı buluyor.
6
Bebek Odası
Onun odasını henüz karnınızdayken büyük bir heyecan ve mutlulukla hazırlamaya başlarsınız. Bu işin en keyifli, en güzel kısmı. Bir de işin maddi boyutu var. Bebeğiniz dünyaya geldi, onun için yeni mobilyalar ve eşyalar şart. Piyasada çok pahalı ürünler olduğu gibi ortalama ailelerin de en azından bir beşik ve bir dolap koyabilecekleri kadar masraf yapabilecekleri fiyatlarda oda takımları bulunmaktadır. O da tamam geriye kaldı olmazsa olmazlar; puset, bebek arabası ve daha ekstra çıkabilecek bir sürü ihtiyaç.. Allah yardımcınız olsun. Yine de onlar için her şeye değer.
7
Oyuncaklar
Çok pahalı oyuncaklar olduğu gibi güzel ve bebeğinizin ilgisini çekebilecek, onu oyalayacak oyuncaklar da satılmakta. Örneğin, çıngıraklar, müzikli çalgılar, yumuşak peluş oyuncak, ayılar tercih edebileceklerinizden birkaçıdır.
8
Sağlık Hizmeti
En gerekli ve yapılması gereken harcama çeşididir çünkü söz konusu bebeğinizin sağlığı. Bu her şeyden önemli olmalıdır. Bebeğiniz doğduktan sonra her ay doktor kontrolü ve gerekli aşıları, doktorun istediği bazı testler ve tahliller olabilir. Özel hastanelerde bunlar epey bir masraflı olabilir. Devlet hastaneleri de seçenekleriniz arasında olabilir. Karar sizin.
9
Doğum
Devlet hastanelerinde sigorta kapsamında ücretsiz doğum yapabilirsiniz ya da özel hastanelerin değişen fiyatlarına ve sizin seçeceğiniz hastaneye göre doğumunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bu karar tamamen sizin ve eşinizin. Sonunda dünyanın en güzel olayıyla başbaşa kalacaksınız, zaten maddiyat aklınızın ucuna gelmeyecek.
10