Bayramda Yapılması Gerekenler

25 Haziran 2017

Bayram sabahında ilk yapılması gereken kişisel bakım ve temizliktir. İnsanların içine temiz ve güzel kokarak girmeliyiz.
1
Temizlikten sonra bir özenle alınan bayramlıklarla şıklığımızı tamamlamalıyız.
2
Temizlik ve kıyafetimiz bittiyse insan içine karışabiliriz artık. Evin erkekleri sabah bayram namazına giderler ve gördükleri insanlara "iyi bayramlar" dileklerini sunarlar.
3
Bayram namazından sonra sıra geldi kalabalık sofralarda kahvaltı yapmaya. Özenle hazırlanan sofralarda bitmek bilmeyen muhabbetler vardır. Sofralardan kalkmak istemezsiniz, uzattıkça uzatırsınız.
4
Bayramların en önemli adetidir el öpmek. Özellikle yaşlıların el öptürmeyi sevdiği toplumumuzda nesilden nesle öğretilip giden bir davranış biçimidir.
5
Evet çocuklar büyüklerin ve yaşlıların elini öperler. Ama neden? Her şeyin bir sonucu vardır değil mi? "Madem elini öptürdün, o zaman bayram harçlığımı alırım" gibi bakış atarlar. Bir hevesle toplanan harçlıklar birikirdi. Bir güzel harcanırdı.
6
Bayramlarda, kaybettiğimiz yakınlarımızın mezarına gitmek de en ön önemli adetlerimizdendir. Bir demet çiçek ve su ile gidilir. Dualar edilir.
7
Bayramlarda, büyüklerimizi sevindirmeliyiz. Onlara sürprizler yapın.
8
Bayramlarda bir eve misafirliğe gidildiğinde getirilecek olan ilk ikram kolonyadır. Evimizde bayram sabahları eksik etmemeliyiz.
9
Kolonyadan sonra ikramlar devam eder. İlk olarak çikolata veya lokum ikram edilir.
10
Bayramlarda evimizde eksik etmememiz gereken bir yiyecek de tatlıdır. Misafirlerimizi asla ikramsız yollamamalıyız.
11
Ziyaret edemediğimiz büyüklerimizi mutlaka bir telefonla arayıp "iyi bayramlar" dileklerimizi sunmalıyız.
12
Çocuklar için bayram denince akla gelen başka bir eğlence lunaparklardır. Genelde bayram harçlıklarıyla gidilir.
13
Büyüklerimize olan saygımızı sevgimizi bir şekilde belli etmeye çalışmalıyız.
14